משחקי הרעב: גרסת ההורמונים

מחקר בריטי חדש מציע פריצת דרך בפיתוח תרופה לטיפול בהשמנת יתר ומניעת אכילה מיותרת, המבוססת על שימוש בהורמוני שובע. ד"ר אסנת רזיאל עם כל הפרטים החדשניים וסייג אחד
מאת: ד"ר אסנת רזיאל

תחום מחקרי חדש מטלטל את קהילת החוקרים בתחום השמנת היתר - הורמוני שובע. עדויות מחקריות ראשונות מעידות על פתרון חדש ובלתי שגרתי בקרב השמירה על המשקל התקין ובמיגור מגפת השמנת היתר הקיצונית בעולם.

מחקר חדש, אשר נערך על ידי פרופ' סטיב בלום, ראש המחלקה לסוכרת ולאנדוקרינולוגיה באימפריאל קולג' בלונדון, הצליח "להטעות" את מוחם של חולים ולאפשר להם "לחשוב" כי הם אכלו כמות מספקת של מזון על ידי שימוש בפיתוח חדשני, הורמוני שובע.

החוקרים מקווים, כי באמצעות תרופה חלופית יוכלו לסייע  למטופלים, הלוקים בהשמנת יתר קיצונית, לאבד ממשקלם ללא התערבות כירורגית. בנוסף, הורמוני השבוע יכולים לשמש בטיפול במטופלים אשר מסיבות רפואיות שונות אינם מועמדים ראויים לניתוח בשל חשש מסיבוכים רפואיים ובריאות לקויה, אך הם זקוקים להתערבות דחופה.

בעלי החיים בלעו את זה
עדיין קשה להגיד שמדובר בפתרון בר יישום על בני אדם, בינתיים המחקרים נערכו על בעלי חיים בתנאי מעבדה בלבד, שהראו תוצאות חיוביות וירדו במשקל בזכות השימוש בשלושה הורמוני שובע:

GLP1
אוקסימודולין - OXM
PYY - פפטיד YY

להורמוני השובע תפקיד חשוב במיוחד בהעברת המסר למוח על כך שהגוף נמצא במצב של שובע. על אף חשיבותם, הם סובלים ממגבלת זמן וההשפעה קצרה מאד הנמשכת מספר דקות.  על מנת שהתערבות רפואית מסוג שכזה תהיה יעילה, צריכה להתבצע העברה רציפה שלהם לגוף האדם באמצעות הזרקה רציפה או העצמת השפעתם באופן מלאכותי.

העתיד כמעט כבר כאן
פרופ' בלום ועמיתיו שוקדים בימים אלו על פיתוח זריקה שתספק תחושת שובע לשבוע. אם יצליחו בכך, המשמעות תהיה כי אנשים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית יוכלו לבחור מעתה לא רק באופציה ניתוחית, אלא גם באופציה של זריקה שבועית אשר תסייע להם בירידה ובוויסות משקלם.

לתפיסתו של בלום, התערבות תרופתית תהיה אופציה של ממש לניתוחים, והיא תוכל לסייע באופן גורף יותר למטופלים, שאינם מועמדים לניתוח ויתרונותיה, בהשוואה לניתוח בריאטרי, יכולים להיות רבים.

קבוצת מחקר אנושית ראשונה כבר הראתה תוצאות חיוביות: ירידה בתאבון וירידה במשקל לאורך זמן לאחר שימוש בהורמוני שובע. טאם פריי, דובר פורום ההשמנה הלאומי הבריטי, אמר: "כל הדחפים באים מהמוח, כך שאם אתה יכול להגיד למוח 'אתה מלא!' זה יכול לפתור את הבעיות במצבים של אכילת יתר".

עם זאת יש להביע הסתייגות מסוימת, שכן הניסיון לטיפול תרופתי מבוסס צמצום הרעב לטיפול בהשמנת יתר לא הוכיח עצמו, ותרופות רבות שפותחו נכשלו ולקו בקשיים רבים או בתופעות לוואי. ומי יודע, יתכן והפעם כן מדובר בפריצת דרך של ממש.

לקריאה נוספת:
חוק חינוך תזונה חינם
מניעת השמנת יתר בילדים: 8 טיפים להורים
מהן המחלות הנלוות להשמנת יתר
לא מדברים עם מתבגרים על אוכל
הורים, על אחריותכם!
הרצאות החודש במלב"י      24/11/2013                    שלח לחבר                          הדפס
 
בקרוב? זריקה והרעב עובר
להורמוני השובע תפקיד חשוב במיוחד בהעברת המסר למוח על כך שהגוף נמצא במצב של שובע


החוקרים מקווים, כי באמצעות תרופה חלופית יוכלו לסייע  למטופלים, הלוקים בהשמנת יתר קיצונית, לאבד ממשקלם ללא התערבות כירורגית

 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©