תרופות VS ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר

טיפול תרופתי בהשמנת יתר ותיק בדיוק כמו תופעת השמנת היתר עצמה, אך האם יש יתרונות לטיפול תרופתי אל מול ניתוחים בריאטרים? ד"ר אסנת רזיאל מציעה מבט מפוכח יותר על תעשיית התרופות למלחמה בהשמנת יתר
מאת: ד"ר אסנת רזיאל

העובדה כי השמנת יתר קיצונית הייתה ונשארה גורם מוביל לתמותה וסוכרת מסוג 2 בכל העולם ידועה. עם זאת, לאחרונה מופיעים נתונים לגבי יעילותם הצנועה יחסית של הטיפולים התרופתיים בהשוואה לניתוחים בריאטריים בטיפול בהשמנת יתר. פרסומים אחרונים בעניין סוקרים את הראיות בנושא ומנסים לקבוע האם התערבות תרופתית יכולה להניב יעילות דומה לאלו שמניבים ניתוחים בריאטרים בנושא ירידה במשקל.

הצד של התרופות
תרופות חדשות שאושרו לאחרונה, דוגמת קסימיה ובלוויק, למלחמה בהשמנת יתר נסקרו ויעילותן נבדקת בהרחבה. פעילותן המרכזית של התרופות היא דיכוי התיאבון והגברת תחושת השובע.

ישנה גם התפתחות בתחום המחקר של הורמוני מעיים, שגם הם נחקרים לצורך ייצור של תרופות חדשות, אך נדמה כי ההסתמכות על יעילותן של התרופות החדשות או תרופות בכלל בקרב על השמנת יתר קיצונית אינה מתבררת כיעילה במיוחד כאשר הן משמשות ככלי היחיד לטיפול בהשמנת היתר.

עוד סוגייה שיש לקחת בחשבון היא כי לתרופות רבות אשר מטרתן להביא לידי הרזיה, ישנן תופעות לוואי לא פשוטות איתן יש להתמודד עם נטילתן. מרביתן מציגות מגוון תופעות לוואי וסיכונים אשר מייצרות משוואה לא פשוטה אל מול יעילותן הצפויה במלחמה בהשמנת יתר אשר הופכת את נטילתן מלכתחילה, לבעייתית.

לא על התרופה לבדה
נכון לשלב זה של תוצאות העולות ממחקרים שונים, החוקרים מסכימים כי טיפול משולב של שימוש בתרופות ובניתוח בריאטרי נמצא כפתרון המועיל ביותר לטיפול בהשמנת יתר קיצונית. ניסויים קליניים רבים המבוצעים בעת האחרונה מוכיחים כי הירידה במשקל בקרב מטופלים, שגם עברו ניתוח וגם משתמשים בתרופות, יעילה ואפקטיבית יותר מאשר של מטופלים אשר נוטלים תרופות בלבד מבלי לעבור ניתוח.

יתכן כי בעתיד אנו עשויים לראות יותר שילובים של הורמוני מעיים, המנוצלים כבסיס לפיתוחים חדשים של תרופות נגד השמנת יתר, אך נכון לעכשיו הפתרון והתקווה לגלולת פלא אשר תרפא את השמנת היתר, עדיין רחוק.

חשוב לזכור, ניתוחים בריאטרים, אינם מבוצעים בחולים בקלות ראש, לא כל מי שלוקה בהשמנת יתר הינו מועמד מתאים לעבור ניתוח. מסת הגוף והמחלות הנלוות של המטופלים הן אלה שקובעות האם מועמד מתאים או לעבור ניתוח הרזיה.

ישנם מחקרים רבים המעידים על ההצלחה של הניתוחים הבריאטריים ועל שיפור דרמטי בערכים הבריאותיים ואיכות החיים של אותם מטופלים.

לקריאה נוספת:
כל מה שצריך לדעת על תרופות הרזיה
אוכלים ורצים - כללי תזונה
קווים מנחים לרופאים המטפלים בשמנים
פרסום ראשון: ניתוח בריאטרי משפר סוכרת נעורים
הרצאות החודש במלב"י      23/04/2014                    שלח לחבר                          הדפס
 
הטיפ שלנו: טיפול משולב לפי המלצת הרופא
לתרופות רבות אשר מטרתן להביא לידי הרזיה, ישנן תופעות לוואי לא פשוטות איתן יש להתמודד עם נטילתן


נכון לעכשיו הפתרון והתקווה לגלולת פלא אשר תרפא את השמנת היתר, עדיין רחוק
 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©