הניתוח הכי יעיל לבני 40 ו-50

למין ולגיל ישנה השפעה ישירה על סיכויי ההצלחה של הניתוח הבריאטרי. מחקר חדש בדק 854 מנותחים שעברו שרוול קיבה ומעקף קיבה וחזרו עם תובנות שהפתיעו גם אותם. אז איזה ניתוח מתאים לגבר בן 38 ולאישה בת 55?
מאת: ד"ר אסנת רזיאל


מחקר חדש שהתפרסם לאחרונה בודק את הקשר בין מין וגיל המועמדים לניתוחים בריאטרים, מחבר בין הפרמטרים הללו לבין סיכויי ההצלחה שלהם בהליך הבריאטרי ומעלה כמה תובנות מפתיעות.


שרוול קיבה ומעקף קיבה הינם הניתוחים הבריאטריים המובילים, אולם קשה מאד לכוון את המטופל לבחור בסוג הניתוח. לשם כך דרושה הכרה לעומק של המטופל ובחינת גורמים רפואיים, דיאטנים ופסיכולוגיים. מחקר חדש שהתפרסם בעיתון הרפואי BMC Obesity ביקש לבחון איזה ניתוח מוביל ל ירידה גדולה יותר במשקל ומהם המאפיינים של החולה התורמים לירידה טובה במשקל.


המחקר: שרוול קיבה או מעקף קיבה?
החוקרים מאוניברסיטת קולג 'בלונדון, מבית החולים סנט אנתוני בצפון בריטניה ומאוניברסיטת אלכסנדריה במצרים, ניסו לבדוק בתהליך המחקר את הקשר בין תוצאות הירידה במשקל לבין  גילאי ומין המטופלים אשר בחרו בניתוח שרוול קיבה או מעקף קיבה. במחקר השתתפו 422 מטופלים שעברו ניתוח מעקף קיבה ו-432 מטופלים שעברו ניתוח שרוול קיבה. הניתוחים בוצעו בין השנים 2012-2007 באנגליה.


על פי המחקר מין וגיל המטופל תורמים באופן משמעותי להצלחה של הניתוח הבריאטרי, כפי שציינו החוקרים במחקרם "התוצאות שלנו מראות כי מין וגיל המטופלים עשויים להשפיע באופן משמעותי על ירידה במשקל ונסיגת מחלת הסוכרת. ממצאים אלה מספקים בסיס חזק למחקר נוסף, אשר בוודאות יוכל להתמודד עם בחירה אינדיבידואלית של התהליך, תוך שימוש בקריטריונים של גיל ומין, וזאת על מנת להשיג תוצאה טובה יותר ולמקסם את התהליך".


התוצאות הפתיעו גם את החוקרים. מסתבר כי השוואה בין הניתוחים הראתה שלגיל ולמין ישנן השפעות דומיננטיות לגבי תוצאות הניתוחים. "זיהינו מאפיינים קליניים שיכולים להשפיע על בחירת הפרוצדורה", סיכמו החוקרים.  "במונחים של ירידה במשקל, גברים מתחת לגיל 40 ונשים מעל גיל 50 הפיקו תועלת רבה יותר מניתוח מעקף קיבה. לעומת זאת, גברים מעל גיל 40 ונשים מתחת לגיל 50 הפיקו תועלת זהה משני סוגי ההליכים הן מניתוח שרוול והן מניתוח מעקף".


מדד נסיגת הסוכרת
כידוע, ניתוח בריאטרי מטפל גם במחלות הנלוות.  במחקר זה, בבחינת היכולת בנסיגה של מחלת הסוכרת נמצא כי בגברים היה שיעור נסיגה גבוה יותר לאחר ניתוח שרוול קיבה בהשוואה למעקף קיבה. כמו כן, נמצא כי בגיל מבוגר יותר שיעור נסיגת הסוכרת נמוך יותר  בקרב מי שעבר ניתוח שרוול קיבה לעומת מעקף קיבה.


את נתוני מחקר זה חשוב לדעת כאשר אתם שוקלים לעבור ניתוח בריאטרי ומבקשים להתאים את הניתוח שיתאים לכם בדיוק, כמובן בהתייעצות עם הצוות הרפואי ובשקלול כלל המידע הרפואי והמקצועי של הצוות הרב-תחומי שמטפל בכם. יתכן ובחירת ניתוח מסוים שמתאימה לגבר או לאישה בגיל מסוים, גם אם נדמה לכם שאתם בעלי פרמטרים זהים, תשפיע אחרת על תוצאות הפרוצדורה.


לקריאה נוספת:
ניתוח עוצר התמכרות למזון
10 כללים לבטיחות בתזונה
ארוחה משפחתית רגועה
עולם ללא גלוטן
הרצאות החודש במלב"י
 
       10/03/2015                    שלח לחבר                          הדפס
 
הניתוח שעובד לה, לא בטוח שיעבוד לו
במונחים של ירידה במשקל, גברים מתחת לגיל 40 ונשים מעל גיל 50 הפיקו תועלת רבה יותר מניתוח מעקף קיבהבבחינת היכולת בנסיגה של מחלת הסוכרת נמצא כי בגברים היה שיעור נסיגה גבוה יותר לאחר ניתוח שרוול קיבה בהשוואה למעקף קיבה

 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©