מחזיקים אתכם: שרירי בטן

יש מי שעובד קשה כדי לעצב "קוביות" בבטן לקראת עונת הביקיני, ויש מי שפשוט מפעיל את שרירי הבטן כדי לחזק את הגוף. ד"ר אסנת רזיאל על תפקידם החשוב של שרירי הבטן ולמה יותר חשוב לתחזק את השרירים מאשר לעצב אותם. כתבה רב-שנתית
מאת: ד"ר אסנת רזיאל


רבים מהגברים המתאמנים באופן סדיר במכוני הכושר מחפשים להגיע ליעד האסתטי של מה שנהוג לקרוא "קוביות" – רצועה מאוזנת של שש קוביות שריר ובטן שטוחה. עוד בפסלים מימי רומא ויוון אנו מכירים את אידאל היופי הגברי הזה, והוא לא השתנה הרבה מאז. עם זאת, לא כול אחד יכול להשיג את הגזרה הנכספת, וחשוב מזה הוא הסיבה לשמה בכלל מחזקים את שרירי הבטן.


גם אם אתם שומרים על תזונה תקינה ומשקל נמוך, זה לא אומר כולם לגבי מידת היכולת שלכם  לפתח "קוביות בבטן". יעד היופי הגברי הזה לא אפשרי עבור כול אחד, גם אם יעשה מאות כפיפות בטן בשעה. הסיבות לכך הן מגוונות, החל מסיבות גנטיות, תזונה לקויה, נטייה להשמנה, מבנה גוף וכיוצא באלה.


מי כן יכול להגיע לגזרה הנחשקת? צירוף של גנטיקה טובה, אחוזי שומן נמוכים מאד בגוף ואימונים סדירים יכולים להביא לתוצאות מיטביות. אולם כדאי לדעת כי שרירי בטן, גם אם אינם מגיעים בצורה האסתטית הרצויה לכם, חשובים לכם הרבה יותר מעבר להופעה ייצוגית שתהפוך אתכם למודל יופי הלניסטי.


תפקידם החשוב של שרירי הבטן
לשרירי הבטן של כל אחד ואחת מאתנו תפקיד חשוב במיוחד בלי קשר לנראות אלא דווקא במהות. שרירי הבטן שלנו מהווים את הבסיס התפקודי שעליו נעים פלגי הגוף שלנו, העליון והתחתון. שרירי הבטן ייחודיים בגופנו מכיוון שאינם נתמכים בדומה לשרירים רבים אחרים בגוף על ידי עצם, הם עצמם מהווים חיבור פיזית אנטומי בית בית החזה והאגן וממלאים תפקיד קריטי בהגנה על איברנו הפנימיים כמו הקיבה, מערכת העיכול ועוד.


שרירי הבטן בנויים מן השריר הבטני הישר RECTUS ABDOMINUS. זהו השריר בעל הפוטנציאל לעצב את עצמו בצורה של קוביות, אשר מחבר בין החלק התחתון הקדמי של כלוב הצלעות ואגן הירכיים, ובנוסף השרירים האלכסוניים, המופיעים לרוב כאשר בגופנו אחוז שומן נמוך במיוחד.


שריר נוסף הוא שריר הרוחב הבטני הממוקם בשכבה עמוקה בקיר הבטן. תפקידו הוא לגרום ללחץ תוך בטני בעת הצורך. אנחנו "מכניסים את הבטן" בעזרתו.


מתאמנים אדוקים יאמרו לכם כי יש לאמץ את שרירי הבטן בכל יום, אבל גם הם בדומה לשרירים אחרים זקוקים למנוחה על מנת לגדול.  לפיכך, גם אם אתם מבקשים לאמן את עצמכם בכל יום באזור הבטן רצוי לתת דגש בכל פעם על אימון שריר אחר. מאמן הכושר שלכם יוכל להכין עבורכם תכנית סדורה לכך, כמו כן גם ברשת תוכלו למצוא שלל סרטונים אשר יסייעו לכם לגוון את התרגילים.


איך נפטרים מהכרס?
אם אתם נמנים בין אלו שמתוסכלים כי למרות אימונים סדורים של הבטן "הכרס" אינה יורדת, כדאי שתזכרו כי אימונים אינם מעלימים שומן – הם פשוט בונים את מסת השריר. תזונה נכונה מאוזנת דלת פחמימות ושומן יכולה לסייע בתורה להורדת אחוז השומן בגופכם, וכך להבלטת השרירים לאחר מאמץ ובנייה ממושכת.


רוצים להבליט את השרירים בבטן, חשוב להבין כי מדובר בעסקת חבילה הכוללת גם משטר תזונתי קפדני. אחרת, זה פשוט לא קורה. שילוב של פעילות אירובית יכול בהחלט גם היא לתרום, עם זאת צרך לזכור כי יתכן ואנחנו פשוט בנויים "אחרת" מהשכן המתאמן יחד אתנו על אותו המכשיר. שומן מתפזר בגוף באופן שונה מאדם לאדם, ישנם אנשים בעלי נטייה לצבור אותו דווקא בבטן ואילו אחרים יצברו אותו באזור העכוז או הזרועות. נסו לאמץ גישה ריאלית במהלך האימונים שלכם על הבטן, לחלק מן התוצאות האסתטיות לעולם לא תוכלו להגיע, אך עדיין תוכלו לתחזק מערכת שרירים תקינה וטובה.


חשוב לזכור כי שרירי הבטן שלכם הם קודם כל בעלי תפקיד פיזיולוגי כמו כל שריר אחר בגוף. יופיים הוא בעיקר בעיני המתבונן, אך נחיצותם לשמירה על יציבה תקינה והעובדה שהם מסוככים על המערכות הפנימיות הרגישות ביותר שלנו, זהו תפקידם המרכזי והחשוב בעצם. אסתטיקה מיטבית שלהם זה כבר ערך מוסף אחר שאינו קשור לתקינותם או תפקודם.


לקריאה נוספת:
לרזות, לא להיות רעבים
דיאטה בצבעים
איך הילדים שלכם אוכלים?
אורח חיים בריא אלטרנטיבי

הרצאות החודש במלב"י      15/06/2015                    שלח לחבר                          הדפס
 
להתאמן בשביל הבריאות, היופי הוא בונוס.
צירוף של גנטיקה טובה, אחוזי שומן נמוכים מאד בגוף ואימונים סדירים יכולים להביא לתוצאות מיטביותגם אם אתם מבקשים לאמן את עצמכם בכל יום באזור הבטן רצוי לתת דגש בכל פעם על אימון שריר אחר

 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©