מזיעים כן, מסריחים לא!

מתאמצים ומזיעים באימון? סימן שאתם באמת משקיעים. עם זאת, ובמיוחד בימי הקיץ, הזיעה מלווה רבות בריח גוף חריף, שלא תמיד נעים לכם ולסביבה. מסתבר, שבעזרת תשומת לב פשוטה ניתן למנוע את הריחות ולהמשיך להתאמן בחברת אנשים נוספים בלי להוות מפגע סביבתי
מאת: ד"ר אסנת רזיאל


אחד מתוצרי הלוואי של אימון במאמץ גבוה הוא הזיעה. גופנו מפריש נוזלים מהגוף בעת מאמץ והם בעלי ריח חריף. זיעה היא תופעה פיזיולוגית בריאה, היא מעידה פעמים רבות על מצבו הפיזי של הגוף ועל חילוף החומרים התקין שלו, אך בו בעת הריח שלה חריף וחזק ולא נעים לכם ולסביבה.


זה לא אומר שמצאתם תירוץ נוסף מדוע להימנע מפעילות גופנית, אלא להיות מודע לבעיה ולטפל בה. מסתבר, שבעזרת מספר פעולות פשוטות ניתן למנוע את ריח הגוף החריף ולהמשיך להתאמן גם בחברת אנשים נוספים בלי להוות מפגע סביבתי.


איך לצמצם את ריח הזיעה?
הזיעה מורכבת בעיקר ממים אך גופנו מפריש גם מלחים ושתנן. אחוז ניכר של הזיעה כולל בתוכו גם חומרים מפיצי ריח כגון מתילפנול. את ריחה של הזיעה לא ניתן לבטל, עם זאת ניתן למזער באחוזים ניכרים. ישנן פעולות הקשורות בהיגיינה אישית שניתן לבצע וישנן המלצות תזונתיות.


לפני היציאה לפעילות גופנית:


כביסה 1 – אין דבר כזה לא לכבס בגדים אחרי שהזעתם בהם, ולא חשוב מאיזה חומר הם עשויים. אל תלכו לאימון עם בגדים שנראים לכם גבוליים או לא ממש מסריחים. דאגו לכבס את הבגדים.


כביסה 2 – השתמשו בחומרים מרככים בכביסה בעלי ריח נעים. ניחוח הכביסה על הבגד יעזרו למנוע הופעת ריח רע למשך זמן ארוך יותר מבגד שלא כובס באמצעות מרכך.


מקלחת – הקפידו להתקלח לפני האימון. זה גם ירענן אתכם וגם יפיץ ריחות נעימים מסביב, במיוחד אם קמתם משינה בה הגוף מפריש הרבה חומרי ריח והגעתם היישר לאימון. ישנם כיום בשוק סבונים ומוצרי היגיינה המתאימים למתאמנים בעלי אחוז חומר גבוה יותר במוצרים למניעת ריחות חריפים של זיעה.


דאודורנט ובישום – אל תשימו אותם בבית לפני שאתם יוצאים לאימון, אלא השתמשו בהם בחדר ההלבשה בחדר הכושר כך שהאפקטיביות שלהם תהייה גדולה יותר. גם במקרה זה, ישנם בשוק מוצרים המיועדים לספורט.


תזונה וזיעה
אנחנו נוטים שלא לתת לכך חשיבות מרובה, אבל לתזונה שלנו יש בהחלט חשיבות מכרעת על עוצמה ואופי הזיעה שלנו. מאכלים חריפים או תבלינים מופרשים בזיעת הגוף וגורמים לריח חמוץ או חריף שלה יותר מהרגיל. הימנעו מאכילת מאכלים כאלו ונסו לשמור על תזונה מתאימה לפני שאתם מגיעים לחדר הכושר.


הזיעה עצמה אמנם נטולת ריח של ממש, אולם למרכיבי התזונה קיימת חשיבות אדירה בתוספי הריח הסופיים שלה. ישנם מספר גדול של מאכלים היוצרים אמוניה וחומצות שתן כתוצר לוואי המופרש מהגוף, כגון: שום, עמבה, חריף, קפאין, חילבה, קארי כמון ועוד. כולם בהחלט תבלינים דומיננטיים שקל לזהות ולהימנע מהם בטרם אימון.


ישנם מאכלים שיכולים אף למנוע את ריח הזיעה, כמו אגס, תפוח, אבטיח, אורז, פטרוזיליה, נבטים, לימון, ריבוי שתיית מים. הגם שחלק מן הדיאטניות פוסלות את ההנחה שמניעת ריח חריף אפשרית באמצעות תזונה ייחודית, אין ספק שלגבי הימנעות ממאכלים ישנה הסכמה גורפת.


בין אם אתם נמנים עם האנשים המובכים מריח גופם החריף בעת אימון או בין אם אתם נמנים עם האנשים המבקשים להתחשב בסביבתם באופן מרבי – התוצאה היא זהה, אימון עם עוצמות ריח מופחתות של זיעה אפשרי והוא תורם להרגשת הסיפוק שלכם ממנו. חלל האימונים הופך לאינטימי ואינטנסיבי ובחדרי הכושר או במשחק קבוצתי עלינו לחלוק אותו עם אחרים. זיעה, היא כורח, אבל כזה שניתן לשלוט בעוצמות שלו ובכך לשפר את הרגשתנו ואת הרגשת הסובבים אותנו.


לקריאה נוספת:
אורח חיים בריא אלטרנטיבי
עצות זהב לגיל השלישי
אילו מזונות ממכרים?
ניתוח מעקף קיבה בהשקה אחת
הרצאות החודש במלב"י      02/07/2015                    שלח לחבר                          הדפס
 
יש מה לעשות נגד הריח: היגיינה אישית ותזונה
אין דבר כזה לא לכבס בגדים אחרי שהזעתם בהם, ולא חשוב מאיזה חומר הם עשוייםהזיעה עצמה אמנם נטולת ריח של ממש, אולם למרכיבי התזונה קיימת חשיבות אדירה בתוספי הריח הסופיים שלה

 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©