רק היום! אבטיח ומלון

אין ספק כי קיץ ישראלי אינו שלם ללא אבטיח ומלון. מה יש בהם שעושה לנו טוב לגוף ולנשמה? ממה כדאי לנו להיזהר כשאוכלים אותם? הכירו מקרוב את אצולת הפירות הכי ישראליים שיש
מאת: ד"ר אסנת רזיאל


הזמנתם חברים? הלכתם לים? אין כמו אבטיח או מלון כדי לרענן את האווירה ולהוסיף לה עניין וטעם, פשוט חותכים ואוכלים. וכמו כול הפירות, גם כאן צריך לשים לב למינון הנכון וצורת ההגשה. הפירות אכן מלאים בכול טוב וערכים תזונתיים, עם זאת הם מכילים כמות גבוהה יחסית של סוכר. אם הגשתם אבטיח עם גבינה בולגרית בצד הערך הקלורית של המנה אפילו גדל.  


מלך הפירות: האבטיח
האבטיח מכיל ויטמינים רבים, כגון:
B5, B3, B6 ובטא קרוטן. בנוסף, האבטיח הוא מקור יעיל לליקופן (בדומה לעגבניות) ולאנטי אוקסידנטים אחרים, כמו ויטמין C. מנה של 250 גרם אבטיח מספקת כרבע מהמנה היומית המומלצת לאדם מבוגר של ויטמין C. 100 גרם אבטיח מכילים כ-30 קלוריות ושיעור הסוכרים שבו הוא 6.2%. האבטיח משתן ומנקה את מערכת העיכול.


המלך הבלתי מעורר של כל פירות הקיץ נהנה מעונה לא ארוכה במיוחד בניגוד למה שנהוג לחשוב. קיימות שיטות להארכת עונת האבטיחים, ועדיין מדובר בעונה של מספר חודשים בלבד בעונה החמה, כאשר השיא בחודשים יוני-אוגוסט.


הערכים הקלוריים של האבטיח גבוהים יחסית לעומת פירות אחרים, כאמור כ-30 קלוריות למאה גרם. זה נשמע אולי תמים, אבל צריך לזכור שאנחנו אף פעם לא אוכלים 100 גרם אבטיח. מנה ממוצעת מגיעה בקלות לחצי קילו אבטיח ועמה ספירת הקלוריות בהתאמה (150 קלוריות במקרה זה).


רובו של הפרי המתוק הזה, שכל כך מזוהה עם ישראליות וקיץ, מבוסס נוזלים והנטייה שלנו לאכול אותו בצירוף גבינות או חטיפים מלוחים כמו פיצוחים או גרעינים פעמים רבות יכולה להוות קרקע מסוכנת של ממש לארוחה עתירת קלוריות.


נסיך הפירות: המלון
מלון נקרא גם מְלָפְפוֹן הַמֵּלוֹן, הוא צמח נושא פירות ממשפחת הדלועיים. המלון מכיל כ-90% מים, 8% סוכר וכן ויטמינים
A ו-C. פרי המלון הוא פרי מאכל נפוץ האופייני לעונת הקיץ.


המלון נהנה מעונת גידול ארוכה יותר ומהצלחה בגידול חממות לאורך כל השנה. ערכו הקלורי נאמד בכ-34 קלוריות למאה גרם, הוא דומה לאבטיח וגם הוא הולך מצוין עם גבינות וחטיפים מלוחים ועם מנת הגשה שהיא לעולם גדולה הרבה יותר ממאה גרם, אז בזהירות בבקשה!


ממה צריך להיזהר?
נדמה שאין מנצח של ממש בקרב הפופולריות. ישראלים אוהבים לצרוך בכמויות גדולות את שני הפירות הנהדרים האלו בעונת הקיץ. מן הבחינה התזונתית, לשניהם יתרונות רבים ואין ספק כי הם מהווים שינוי מרענן של ממש לפירות החורף שטעמם ומרקמם עסיסי פחות.


חשוב לזכור רק כי צריכה מוגברת של אבטיחים ומלונים, כמו כל צריכה מוגברת של מזון, עלולה לעלות לנו בקלוריות ובקילוגרמים מיותרים. וגם מהם, כמו כול דבר טוב באוכל, רצוי ועדיף לצרוך במתינות במסגרת תפריט תזונתי מאוזן ושקול.


לקריאה נוספת:
אורח חיים בריא אלטרנטיבי
עצות זהב לגיל השלישי
אילו מזונות ממכרים?
ניתוח מעקף קיבה בהשקה אחת
הרצאות החודש במלב"י      07/07/2015                    שלח לחבר                          הדפס
 
מרעננים את הקיץ: מלאים בוויטמינים ומים
האבטיח מכיל ויטמינים רבים, כגון: B5, B3, B6 ובטא קרוטןחשוב לזכור רק כי צריכה מוגברת של אבטיחים ומלונים, כמו כל צריכה מוגברת של מזון, עלולה לעלות לנו בקלוריות ובקילוגרמים מיותרים

 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©