דיאטה זו לא אופנה

אם יגידו לכם שפסים זה מה שהולך עכשיו אבל זה ממש לא אתם משום בחינה, האם תלבשו חולצת פסים? ובכן, גם עולם הדיאטות נושב לפי טרנדים, אבל זה לא אומר שחייבים לאמץ כל אופנה חולפת. זכרו, אתם שולטים בתזונה שלכם ולא טרנד חולף
מאת: מערכת מלב"י


דיאטה היא תהליך קשה ומורכב. רבים מאתנו לא מצליחים לעמוד במשקל הגוף האידיאלי מסיבות רבות ושונות. הגוף שלנו "שואף" לחזור כל הזמן למשקל שאינו המשקל שאנו מייחלים לעצמנו. אנחנו מרגישים זאת בעיקר אחרי הצלחה חלקית של דיאטת בזק. כמה שבועות במשקל הגוף הרצוי שלנו והשמחה הרגעית מתפוגגת במהירות כשאנחנו מתחילים להעלות במשקל בחזרה.


זוהי רק אחת מן הסיבות שאנחנו מתפתים חדשות לבקרים לדיאטות "טרנדיות", כאלו שמגזיני האופנה, העיתונים והטלוויזיה מכתירים כדיאטה הנכונה ביותר והיעילה ביותר עבורנו. כמעט תמיד מדובר בעיקרון תזונתי חדשני, בעל קיצוניות חריפה לכאן או לכאן שלא ניסינו אותו בעבר והבטחה לתוצאות מהירות ומפתיעות.


מה הפלא אם כן שרבים מאתנו מחליטים על מנת להוריד במשקל להפוך לטבעונים או צמחונים לחצי שנה או לגמול את עצמנו לחלוטין מגלוטן, מפחמימות או מסוכרים בהחלטה של רגע. האמת העובדתית היא שלא כולנו יכולים להפוך לצמחונים, טבעוניים או לעבור לתזונה נטולת גלוטן מבלי להרגיש בחוסר תזונתי גם אם אנחנו מבינים שזו היא הדרך היעילה ביותר עבורנו להרזות.


פיתויים הרסניים
אין ספק כי שינוי קיצוני בתזונה לקויה מייצר לרוב תוצאה מהירה, אבל הוא גם עלול לגרום נזק בטווח הארוך. ברור כי ברגע שאנו בוחרים להוציא פחמימות מהתפריט תירשם ירידה במשקל באופן דרמטי. הגוף נקלע למצב הידוע בשם המקצועי "קטוזיס", מצוקת פחמימות והוא פונה ישירות אל השומנים על מנת לפרק אותם ולהשיג את האנרגיה הדרושה לו לצורך תפקוד יומיומי. הסיבה פשוטה, הגוף אינו יכול לתפקד ללא פחמימות כלל. התוצאה של ירידה מהירה במשקל, במה שמכונה דיאטת אטקינס, שהייתה מאד אופנתית בשעתה כאשר נהגתה על ידי ד"ר אטקינס וסחפה את עולם הדיאטות בסערה, מלווה לרוב לא רק בירידה מהירה במשקל, אלא גם בעלייה מהירה בחזרה. אז מה עשינו?


כך גם לגבי טרנדים "בריאותיים" נוספים כמו גמילה מגלוטן, צמחונות או טבעונות. נכון, יש סיפורי הצלחה לא מעטים אבל המשותף להם הוא שאותם אנשים שבחרו לקחת חלק בדיאטות קיצוניות שדרשו מהם שינוי דרמטי היא היכולת האישית שלהם וההתאמה בין סוג הדיאטה המוצע להם לבין הירידה במשקל. בדיאטה, המרכיב החשוב ביותר הוא ההתאמה האישית של התפריט למטופל, לאורח חייו ולהרגלי התזונה שלו.


במקרים של מדד מסת גבוהה (BMI), המוגדרים כהשמנת יתר קיצונית, הרי שניתוחים בריאטריים הוכחו כבר כיעילים ביותר לא רק בירידה במשקל, אלא בשמירה על משקל תקין לאורך שנים.


ירידה במשקל איננה יכולה להיות טרנד, היא חייבת להילקח תוך שיקולים בריאותיים, תזונתיים, הרגלי עבודה ומאמץ ומצבו הגופני של מי שבוחר לעשות אותה. במקרים רבים, היא יכולה להיות מצילת חיים או לכל הפחות לספק לנו איכות חיים גבוהה הרבה יותר ממה שהורגלנו בה במשקל עודף. אם לא נבחר את הדיאטה שלנו בחוכמה, בהתייעצות עם מומחים ומתוך הקשבה ליכולות ולצרכים האישיים שלנו, הרי שהדיאטה הקיצונית והטרנדית אותה בחרנו לעשות, עלולה פשוט להיכשל ולהרפות את ידנו בתהליך אפשרי של ירידה איטית ומבוקרת במשקל.


לקריאה נוספת:
חוק וסדר: שמנים עם כבוד!
מגדילים את מסת השריר
10 טיפים לקיץ לא משמין
בעיה, השמנה בגיל 40
הרצאות החודש במלב"י      02/08/2015                    שלח לחבר                          הדפס
 
דיאטה זה לא טרנד, זו דרך חיים
האמת העובדתית היא שלא כולנו יכולים להפוך לצמחונים, טבעוניים או לעבור לתזונה נטולת גלוטן מבלי להרגיש בחוסר תזונתיבדיאטה, המרכיב החשוב ביותר הוא ההתאמה האישית של התפריט למטופל, לאורח חייו ולהרגלי התזונה שלו

 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©