לא צעירים לנצח

ראו הוזהרתם! תוחלת החיים של צעירים שמנים עלולה להתקצר בצורה משמעותית. לא חבל לכם על 19-8 שנים מהחיים בשביל כמה פרוסות עוגה?
מאת: ד"ר אסנת רזיאל


צעירים וסובלים מהשמנת יתר? מסתבר שאתם בקבוצת סיכון העלולה לקצר את משך חייכם באופן משמעותי. כל מי שחשב שדווקא צעירים "מחוסנים" מהשפעותיה של השמנת היתר הקיצונית – טעה ובגדול.


על פי מחקר חדש, שפורסם במגזין הסוכרת והאנדוקרינולוגיהThe Lancet Diabetes & Endocrinology , נמצא כי השמנת יתר קיצונית עלולה לקצר את חיי הלוקים בה גם ברמה של עשור מהחיים. כמו כן, אנשים צעירים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית נמצאים בקבוצת סיכון גבוהה יותר ועלולים אף לסבול מקיצור תוחלת חייהם בשיעור גבוה אך יותר. כיצד זה קורה בעצם, ומדוע בעצם צעירים הם בעצם הקורבנות החדשים של מגפת השמנת היתר הקיצונית בעולם?


חוקרים באוניברסיטת מקגיל הצליחו לקשור בין השמנה לעלייה בסיכון לפתח מחלקת לב וסוכרת מסוג 2, מחלות אשר ידועות כי הן עלולות להפחית באופן דרמטי את תוחלת החיים של הלוקים בהן.


מודל תוחלת החיים השמנים
החוקרים השתמשו בנתונים רשמיים של מכון הבריאות האמריקאי הפדרלי, מהם עולה כי קיצור תוחלת החיים כתוצאה מסיבוכים הקשורים בהשמנת יתר קיצונית נע בין 19-8 שנים כתוצאה ממחלות כרוניות הכרוכות בהשמנת היתר הקיצונית.


החוקרים הצליחו בעזרת נתוני המכון לייצר מודל להערכת הסיכון למחלות, המבוססות על משקל גוף עודף, ולאחר מכן בחנו כיצד עודף משקל מסתכם בשנים "אבודות", אותן יכלו בעצם המטופלים להמשיך ולחיות לו היו שומרים על משקל גוף תקין.


המודל שפיתחו החוקרים הצביע על כך שדווקא צעירים אשר הפכו להיות מבוגרים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית לאחר מכן הם אלו אשר איבדו את מספר השנים הפוטנציאלי הרב ביותר שיכלו לחיות, ומעתידם קוזז המספר הרב ביותר של שנות חיים.


"הדפוס ברור", כך אמר ד"ר סטיבן גרובר מעורכי המחקר, "ככל שהאדם שוקל יותר וככל שהוא שוקל כך בגיל צעיר יותר, כך גדלה יותר השפעת המחלות הנלוות על תפקודיו כאדם בוגר. לאנשים אלו יש לפניהם הרבה מאוד שנים של חיים כאנשים בעלי השמנת יתר קיצונית, שנים שבהן הם בעצם סובלים יותר ממחלות הנלוות להשמנת יתר קיצונית וחשופים להשפעותיהן השליליות על חייהם".


צעירים רבים בישראל נוטים לחשוב שגילם הצעיר משמש מגן על התנהגות קלוקלת בכל הנוגע להתייחסות לשמירה על אורח חיים תקין, תוך כדי שהם משערים כי העובדה שהם צעירים הופכת אותם לחסונים יותר. אין ספק שמחקר זה מוכיח כי מדובר בטעות גדולה, שכן היחשפות לאורח חיים לא בריא בגיל צעיר יותר, מגדילה בעצם את השנים בהם אנו חשופים להשפעות השליליות שיש לאורח חיים מעין זה, וכתוצאה מכך חשופים זמן רב יותר ומוקדם יותר למחלות הקשורות אליו.


נדמה כי במקרה של השמנת יתר, חשיבות החינוך לתזונה נכונה ושמירה על משקל תקין כבר מגיל צעיר, רק עולה לאור נתונים אלו. ככל שתקדימו לסגל אורח חיים בריא, כך תגדילו את הסיכויים להגדיל גם את תוחלת החיים.


לקריאה נוספת:
אורח חיים בריא אלטרנטיבי
עצות זהב לגיל השלישי
אילו מזונות ממכרים?
ניתוח מעקף קיבה בהשקה אחת
הרצאות החודש במלב"י


       13/08/2015                    שלח לחבר                          הדפס
 
כמה שנים עולה לך לאכול דונאט?
החוקרים הצליחו לייצר מודל להערכת הסיכון למחלות, המבוססות על משקל גוף עודף, ולאחר מכן בחנו כיצד עודף משקל מסתכם בשנים "אבודות"ככל שהאדם שוקל יותר וככל שהוא שוקל כך בגיל צעיר יותר, כך גדלה יותר השפעת המחלות הנלוות על תפקודיו כאדם בוגר

 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©