האם אכילה עוזרת לך להפיג מצב רוח רע?

אם כן - ייתכן שטיפול קוגניטיבי התנהגותי יוכל לסייע לך בהתמודדות עם ההשמנה. " הטיפול הקוגניטיבי", מספרת הפסיכולוגית מאיה פרנקל, "נועד לא רק להשיג ירידה במשקל - אלא גם לשמור עליה"
"פסיכולוגית המרכז"

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (המוכר בז'רגון המקצועי גם כ-CBT, ראשי תיבות של Cognitive Behavioral Treatment) הוכח במחקר הפסיכולוגי בשנים האחרונות כיעיל מאוד בטיפול בבעיות שונות, בהן השמנת יתר.


הסוג הזה של טיפול מיועד בראש ובראשונה עבור אנשים עם מסת גוף (BMI) של 30 עד 40 - אך הוא יכול להיות רלוונטי גם לאנשים עם BMI של 25 עד 30. באשר לאנשים עם BMI מעל 40, אספקטים רבים של טיפול פסיכולוגי מסוג זה עשויים להועיל, כאשר בדרך כלל מומלץ להם לשלב גם טיפולים נוספים, כמו שינוי התזונה, פעילות ספורטיבית וניתוחים כירורגיים לטיפול בהשמנה.


האספקט הקוגניטיבי (המחשבתי) של הטיפול כולל עיסוק במחשבות, אמונות, הנחות, גישות, ורעיונות שונים בהם מחזיק האדם. בטיפול נעשית עבודה על הבניית דרכים מחשבתיות חדשות על מנת לכוון את חייו של האדם לכיוונים מיטיבים יותר.


האספקט ההתנהגותי של הטיפול כולל למידת אופני תגובה מגוונים למצבי חיים מאתגרים ומורכבים, יחד עם נקיטת צעדים מעשיים ומוחשיים לעבר מטרות רצויות, למשל בתחומי סגנון החיים, התזונה והפעילות הגופנית.


זיהוי אמונות ומחשבות תורמות


הטיפול עצמו מתמקד בזיהוי הנחות, אמונות ומחשבות שתורמות תרומה משמעותית לשימור דפוסי האכילה והרגלי החיים המובילים להשמנת יתר. למשל: "אכילה עוזרת לי להפסיק מצב רוח רע", "זלילה מסייעת לי להפסיק מחשבות מטרידות" או "מידת הערך העצמי שלי והאופן בו אחרים מעריכים אותי תלוי במשקל שלי".


כדי ליצור שינוי ארוך טווח דואג המטפל ליצירת תהליך של שינוי פנימי במנגנונים מחשבתיים ואופני התנהגות קיימים שמשמרים את השמנת היתר. את המשפטים המדכאים והמסרסים יחליפו בשלב הזה היגדים כמו "זה לא נכון שאכילה עוזרת לי להפסיק מצב רוח רע" או "אני יכול לאהוב ולהעריך את עצמי וגם אחרים יכולים להעריך אותי סביב נושאים רבים פרט למשקל שלי".


פרט לכך משתמשים המטפלים בפרוצדורות פסיכולוגיות שונות כדי לעזור לאדם לזהות ואחר כך לשנות את אותם מנגנונים פנימיים המשמרים את סימפטום השמנת היתר.


במהלך הטיפול, המטופל מתנסה בדפוסי אכילה אחרים ובמקביל לומד לזהות ולהעריך את אותן מחשבות והנחות לא יעילות. נוסף לכך הטיפול מספק לאדם כלים יעילים ביותר לעצירת סימפטום ההשמנה והבניית אורח חיים מיטיב יותר. הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי נועד לא רק להשיג ירידה במשקל - אלא גם לשמור עליה.


אנשים הסובלים מהשמנת יתר עשויים להפיק יתרונות רבים מטיפול פסיכולוגי קבוצתי. זאת משום שהמבנה של הטיפול הקבוצתי מספק פידבק לחברי הקבוצה ומאפשר ללמוד על מודלים שונים של התמודדות ולהחליף אינפורמציה הדדית. בנוסף, ההתמודדות עם השמנת יתר במסגרת חברתית הופכת מקושי אישי מבודד - לחוויה קבוצתית משותפת שמספקת כוחות נפשיים ומוטיבציה להצליח.


תחושות של אחוות, שייכות ולכידות


בטיפול קבוצתי אדם חש שאחרים חולקים איתו מחשבות והתנהגויות דומות, מקבלים אותו ואת קשייו ומספקים לו תמיכה ועזרה מתאימה. אספקט חשוב נוסף הוא תחושת השייכות, האחווה והלכידות שהקבוצה יוצרת.


יחד עם זאת, גם לטיפול אינדיבידואלי יתרונות חשובים שכן הוא מאפשר התמקדות והעמקה בצרכים, רגשות וקונפליקטים אישיים ואינטימיים של המטופל. בנוסף, בטיפול פרטני ניתן להבנות תוכנית טיפולית המותאמת לקצב ההתקדמות של המטופל ולסוגיות ספציפיות עמן הוא מתמודד בחייו.


 


       01/03/2006                    שלח לחבר                          הדפס
 
מאיה פרנקל. צילום: עופר מאיר
את המשפטים המדכאים והמסרסים יחליפו בשלב הזה היגדים כמו 'זה לא נכון שאכילה עוזרת לי להפיג מצב רוח רע'"בטיפול קבוצתי אדם חש שאחרים חולקים איתו מחשבות והתנהגויות דומות, מקבלים אותו ואת קשייו ומספקים לו תמיכה ועזרה מתאימה"

 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©