אופס, הילד שלי שמן?

יותר ויותר הורים מתקשים לאתר ולזהות את תופעת השמנת היתר אצל ילדיהם. בהיעדר השגחה הורית ראויה על המשקל התוצאות עלולות להיות קשות עבור הילדים. ד"ר אסנת רזיאל מתריעה בפני ההורים - אל תרדמו בשמירה!
מאת: ד"ר אסנת רזיאלמגפת ההשמנה בעולם לא פוסחת לצערנו על ילדים. הדבר המדאיג בעניין הוא היעדר איתור וזיהוי מוקדם של הבעיה בזמן. מסתבר, שהורים פשוט "אינם שמים לב" שילדיהם לוקים בהשמנה ומעדיפים לתאר את ילדם, גם אם הוא לוקה בהשמנת יתר, כילד בעל "משקל תקין". כעת, הסימנים לתופעה המדאיגה הזו אף מקבלים אישוש מחקרי.

רק 24% מההורים מזהים ילד שמן
על פי מחקר חדש בנושא, אשר פורסם לאחרונה בכתב העת Journal Pediatrics עולה כי יותר משני שליש מן ההורים לילדים, הסובלים מהשמנת יתר, נוטים שלא להבין נכוחה את הבעיה אליה נקלעים ילדיהם ואינם מזהים את תהליך השמנת היתר שלהם.

הדבר מדאיג במיוחד לאור הנתון שאחוז הילדים הסובלים מהשמנת יתר הכפיל את עצמו במהלך שלושים השנה האחרונות. האם ההורים הפכו אדישים יותר או יתכן שחסרי ישע ואינם יודעים לאבחן את הבעיה בקרב ילדיהם בזמן.

לפי המחקר בין השנים 2005 ל-2010 פחות ופחות הורים זיהו את הבעיה. כ-24% מן ההורים בלבד זיהו את הבעיה, בעוד שעשור לפני כן כ-44% יכלו לזהות את הבעיה, ואילו בתחילת שנות השמונים כ-50% מן ההורים עמדו באופן מידי על טיבה של הבעיה.

למה הורים לא מזהים בזמן השמנת יתר בקרב ילדים? הסיבות לכך רבות ומגוונות. למשל, רבים נוטים להכחשה עצמית,  להורים רבים קשה לקבל את העובדה כי דווקא הילד שלהם לוקה בבעיית משקל חריפה והם פשוט מעדיפים להתעלם.

יש מי שבודק את סביבתו המידית ורואה אחוז גדל של ילדים שמנים בכיתות ובגנים, הדבר יוצר אשליה נורמטיבית ונותן להורים תחושה כי ילדיהם נראים נורמלי כאשר הם משווים את משקל של ילדיהם עם הסובבים להם.

"אנו משווים את עצמנו ואת ההישגים שלנו פעמים רבות ביחס ישיר לסביבתנו", מסבירה ד"ר אמנה סטיאנו מעורכות המחקר, "כאשר ילדנו סובל ממשקל עודף וממוקם בתוך כיתה בה מרבית הילדים סובלים ממשקל עודף הוא הופך להיות במקום יוצא הדופן לנורמלי החדש".

בן למשפחה שמנה
סיבה נוספת לחוסר זיהוי הבעיה היא שההורים עצמם הפכו לשמנים יותר והם נתפסים בעיני הילדים פחות כדמות לחיקוי בהקשר התזונתי. הורים הלוקים בהשמנת יתר בעצמם מתקשים לפיכך להעיר לילדיהם ולדרוש מהם לעשות שינוי שהם מתקשים לעשות בעצמם, וכך נקלעת החברה כולה למחזור הרסני של השמנת יתר שבו משפחות שלמות שמנות.

עורכי המחקר מצביעים על חשיבות תפקידם של רופאי הילדים בהקשר זה. ההורים תופסים את הרופאים כדמוית סמכותיות ואבחנות המתקבלות מהן זוכות להתייחסות חיובית. לפיכך, יש חשיבות אדירה לביצוע בדיקות מעקב על ידי רופאי ילדים בהן יש צורך לתת את הדעת גם למשקלו של הילד ביחס לגובהו.

לאחריות ולסמכות ההורית משקל גדול בעיצוב הרגלי האכילה של הילדים, ואין להם להורים את מי להאשים למעט את עצמם בהקשר זה. השינוי עתיד להגיע רק משינוי התפיסה ההורית לגבי חומרת והיקף הבעיה, וכן, זה מתחיל בסלון של כל בית ובית בו יש ילדים. תסכלו, ותשאלו את עצמכם אם מה שאתם רואים תקין.

לקריאה נוספת:
סובלים מבעיה במערכת העיכול? לכו לרופא!
הנזק האקולוגי של השמנת היתר
מכורים לאוכל מתוק? כדאי לכם לקרוא
כמה שעות צריך כדי לרזות?
הרצאות החודש במלב"י      12/11/2014                    שלח לחבר                          הדפס
 
לא בטוחים אם הוא שמן? תתייעצו עם הרופא
בתחילת שנות השמונים כ-50% מן ההורים עמדו באופן מידי על טיבה של הבעיה
הורים הלוקים בהשמנת יתר בעצמם מתקשים להעיר לילדיהם ולדרוש מהם לעשות שינוי שהם מתקשים לעשות בעצמם

 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©