אפקט "האחים השמנים"

מחקר חדש מתווסף למחקרים נוספים אשר דנים בסוגיית השמנת היתר בקרב השמנה בתוך המשפחה ומצא מה הסיכוי של בן משפחה להשמין אם גם אחיו ואחיותיו שמנים. ד"ר אסנת רזיאל עם שלב הפתרונות למניעת השמנה בקרב אחים
מאת: ד"ר אסנת רזיאל

הדיילי מייל דיווח לאחרונה על מחקר חדש, שבוצע בארצות הברית, אשר קובע כי ילדים שלהם אחים הסובלים מהשמנת יתר מועדים להשמין בעצמם פי חמש יותר מילדים שלהם אחים בעלי משקל תקין.

קיימת כבר הנחת עבודה רווחת בתחום כי ילדים להורים הסובלים מהשמנת יתר הם בעלי סיכויים גדולים יותר להפוך בעצמם למבוגרים הלוקים בהשמנת יתר, לעומת ילדים שהוריהם שומרים על משקל תקין.

כעת, נתונים מחקריים חדשים מאוששים את ההנחה כי גם השמנת יתר בקרב אחים ואחיות בני אותה משפחה היא בעלת משקל בקביעת משקלו של הילד. הנתונים בתחום רק מתחילים להצטבר, אולם מגמתם ברורה למדי, ילדים שלהם אחים הסובלים מהשמנת יתר עלולים בעצמם להפוך לילדים הסובלים מהשמנת יתר.

למה אחים שמנים?
אפקט ה"אחים השמנים" (Obese Sibling) בא לידי ביטוי באופן מובהק יותר, לדעתם של עורכי המחקר, בקרב ילדים בני אותו המין, כלומר בנים אחים או בנות אחיות.

המחקר מצביע על כך כי משפחה שיש בה שני ילדים, שאחד מהם סובל מהשמנת יתר, היא בעלת סיכון גבוה לכך שגם הילד השני בה ילקה בהשמנת יתר.
חולשתו של המחקר היא בכך שהנתונים שנאספו בו הוגדרו כנתונים הוריים, כאלו שדווחו בפועל על ידי ההורים ולא נמדדו מן הילדים עצמם. עם זאת המגמה עליה הוא מצביע ברורה.

משפחה והתנהלות משפחתית בהחלט מעצבים את גורלנו במידה רבה. חינוך לערכים, טובים או רעים, הרגלי צריכה, ספורט, בילוי וגם אכילה הם חלק מדפוס משפחתי אשר מתעצב לאורך השנים ומעצב את חיינו גם כבגירים. אם אחד מן האחים במשפחה סובל ממשקל יתר עודף, והדבר נתפס במשפחה כתקין או נורמטיבי, הוא בהחלט יכול לחלחל כערך משפחתי גם לאח השני.

זהות או יריבות בין אחים היא נושא נפרד בפני עצמו, אולם אין ספק כי תא משפחתי מספק לרוב את אותם תנאי הגידול לכל בני המשפחה. לפיכך, הפעילויות והכללים בו חלים באופן גורף על כל חברי התא. באופן זה השמנת יתר עלולה למצוא לעצמה מקום אוהד לא רק בקרב אח אחד אלא בקרב האח או האחות הנוספים.

מה אפשר לעשות נגד התופעה?
הפתרון טמון בחינוך ובאחריות ההורית. על ההורים להפעיל שיקול דעת, אחריות וסמכות בעוד הם מעצבים את החינוך התזונתי ואת הרגלי הבריאות והפעילות הספורטיבית של ילדיהם. הזנחה של התחום או התעלמות מהשמנת יתר בקרב אחד מן האחים בהחלט יכולה לייצר בעיה כפולה בתא המשפחתי, אשר תאלץ את ההורים ובעיקר את הילדים להתמודד עם המשמעויות של השמנת יתר קיצונית בקרב יותר מילד אחד.

מניעה היא אפשרית. הפנמה של דפוסי תזונה בריאים ופעילות גופנית בהחלט יכולים לעצור את מגפת השמנת היתר הקיצונית מלמצוא את הקורבן הראשון שלה בתא המשפחתי, האח או האחות שמשקלם תקין.

 הילדים אינם "שחקן" בודד במערכה, הם חלק מקבוצה. פעילות משפחתית משותפת ותזונה נכונה לכל בני המשפחה מעבירים את המסר הרצוי והערכים הנכונים בנושא תזונה והם בתורם מביאים לשינוי של ממש.

לקריאה נוספת:
אופס, הילד שלי שמן?
לרדת במשקל בגיל הרך
דיאטה, ההצלחה שלכם ושל הסביבה
מוזיקה ספורטיבית ומרזה
הרצאות החודש במלב"י      07/12/2014                    שלח לחבר                          הדפס
 
חינוך לתזונה נכונה יכול למנוע השמנה בתוך המשפחה
אם אחד מן האחים במשפחה סובל ממשקל יתר, והדבר נתפס במשפחה כתקין או נורמטיבי, הוא בהחלט יכול לחלחל כערך משפחתי גם לאח השניעל ההורים להפעיל שיקול דעת, אחריות וסמכות בעוד הם מעצבים את החינוך התזונתי ואת הרגלי הבריאות והפעילות הספורטיבית של ילדיהם

 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©