ילדים שמנים מוטרדים מינית יותר

לפי נתוני משרד הבריאות האמריקאי אחוז הילדים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית שעברו הטרדה מינית עד גיל 18 גבוה ומטריד. ד"ר אסנת רזיאל עוסקת בקשר שבין השמנת יתר, אפליה חברתית וניצול מיני
מאת: ד"ר אסנת רזיאל

משרד הבריאות האמריקאי (CDC) מדווח כי אחד מכל שישה בנים ואחת מכל ארבע בנות סבלו מהטרדה או התעללות מינית לפני גיל 18, מדובר בכ-86 אלף ילדים שחוו סוג כלשהו של התעללות מינית בשנת 2005. אך זהו לא הנתון המטריד היחידי, על פי נתוני המשרד אחוז הילדים אשר סבלו מהשמנת יתר קיצונית הנמצאים בין המוטרדים גבוה באופן מדאיג. 


הגם שהשמנת יתר קיצונית מוגדרת היום כמגפה, קרי אירוע שאין לפרט את היכולת האישית להתמודד עמו לבד, יש צורך בהתערבות ממשלתית על מנת לבלום אותה, הרי שהנטייה החברתית להפלות או לזלזל באנשים בעלי משקל עודף רב עודנה מוטמעת בציבור. רק כדי לסבר את האוזן, אחד מכל שלושה ילדים בארצות הברית מוגדר כבעל משקל עודף.


למה מתעללים בשמנים?
בעוד מחקרים רבים עוסקים בקשר שבין גורמים גנטיים לגורמים סביבתיים, פסיכולוגיים ותרבותיים, הרי שעד כה באופן מסורתי לא נחקר הקשר בין השמנת יתר בילדות לבין התעללות מינית.


הילד או המבוגר הסובל מהשמנת יתר נתפס באופן חברתי שגוי פעמים רבות כחלש או מוחלש ומופרד מסביבתו, דימוי גוף נמוך וביטחון עצמי ירוד ואף מגוון סיבות פסיכולוגיות רבות אחרות עלולות להפוך אותו לקורבן פוטנציאלי לניצול חברתי על רקע מיני או אחר.


הקשר בין השמנה בילדות והתעללות מינית הוא אחד מן הבולטים ביותר הן בקרב ילדים מאוד שמנים והן במבוגרים שמנים. אחד מן ההסברים לעלייה במשקל בקרב מטופלים עם היסטוריה של התעללות מינית בילדות הוא הפרעת האכילה הבולמוסית אשר נצפית בשכיחות גבוהה יותר בקרב אנשים הסובלים מהשמנת יתר. בקרב מבוגרים, שהיו ילדים שמנים, זוהתה הופעתה של ההפרעה הזו כגבוהה פי שלוש מאוכלוסייה רגילה.


אכילה כפייתית היא אחת הדרכים של אנשים שהותקפו מינית בילדותם לנהל "דיאלוג" עם הדיכאון בו הם שרויים, הקשור קשר ישיר להתעללות אותה חוו בילדותם.


אנשים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית דיווחו פעמים רבות על התעללות מינית בילדותם, הערכה עצמית ירודה ודימוי גוף ירוד. ממצאים מצביעים על כך שרופאים צריכים לקחת בחשבון גם רקע גזעי ומוצא אתני. נתונים מחקריים בארצות הברית מצאו כי נשים ממוצא אפרו אמריקאי חוו קושי בפנייה לעזרה בעת שהפכו לקורבנות של ניצול מיני.


ההשלכות של התעללות מינית בילדים
בהתחשב במספר הרב האפשרי של ההקשרים בין התעללות מינית בילדים והשמנת יתר קיצונית, הרי שהערכה פסיכולוגית יסודית היא הכרחית, לרבות שאלות אשר יסייעו להעריך את עוצמתה של הפרעת האכילה, הפרעת דחק פוסט-טראומטית, דיכאון, שימוש בסמים והיסטוריה של התעללות בילדות. ברגע שההערכה היא מלאה ניתן להתאים תכנית טיפול מתאימה שיכולה לסייע ולהצליח.


חשוב לזכור כי הטיפול בהשמנת יתר של מי שהיה קורבן ניצול מיני בילדותו היא רק חלק קטן מטיפול במכלול הבעיות הרגשיות שחווים אנשים אלו. הכישלון לזהות כי השמנת היתר היא בעצם סוג של אסטרטגיה רגשית של המטופל בדרכו להתמודד עם תופעת ניצול מיני, יכול להעיב על הצלחתו לרדת במשקל.


במקרים רבים של התעללות מינית בילדים, רופאי ילדים אינם מרגישים מוכנים או מנוסים מספיק על מנת להעריך את השפעות הטיפול בילדים אלו, הכשרת הרופאים לראות ולזהות במטופל את מגוון המרכיבים למצוקתו היא רק אחד מן המפתחות בדרך להצלחתם של ילדים אלו, שהופכים למבוגרים הלוקים בהשמנת יתר להילחם בתופעה בהצלחה מרובה יותר.


אחריות חברתית ומוסדית
המערכת הרפואית חייבת להיענות לקריאה דחופה שעיקרה הכרה בממדי הבעיה ובעקבות ההכרה זו לספק את המשאבים הכלכליים הנחוצים להכשרות של רופאים לזהות אותה ולהתמודד עמה. על מנת לעזור דווקא לילדים הפגיעים ביותר לחיות חיים בטוחים, בריאים ומלאים יש צורך ברתימתן של מערכות מרובות כמו רפואה, שירותים פסיכולוגים וסוציאליים, זאת על מנת לספק סיכוי מרבי להצלחה והיחלצות מתופעות של ניצול מיני המוצאות את דרכן בקלות רבה מדי בקרב אוכלוסיות מוחלשות ככלל וילדים הלוקים בהשמנת יתר בפרט.


חשוב לזכור, שגם אם השמנת יתר מגיעה על רקע של "דיאלוג" עם עבר של ניצול מיני והינה על כן התמודדות מורכבת, הרי שגם היא פתירה כמו בעיות רגשיות אחרות הקשורות בהשמנת היתר כל עוד יספקו למטופל את הכלים הנכונים להצלחה ולהתמודדות.


לקריאה נוספת:
סובלים מבעיה במערכת העיכול? לכו לרופא!
הנזק האקולוגי של השמנת היתר
מכורים לאוכל מתוק? כדאי לכם לקרוא
כמה שעות צריך כדי לרזות?
הרצאות החודש במלב"י      15/12/2014                    שלח לחבר                          הדפס
 
ילדים שמנים חשופים יותר להתעללות מינית
הילד או המבוגר הסובל מהשמנת יתר נתפס באופן חברתי שגוי פעמים רבות כחלש או מוחלש ומופרד מסביבתואנשים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית דיווחו פעמים רבות על התעללות מינית בילדותם, הערכה עצמית ירודה ודימוי גוף ירוד

 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©