מעשן? שמן? אתה באותה קבוצת סיכון!

השמנת יתר קיצונית על תחלואותיה והסיבוכים הנלווים לה הפכה כבר מזמן לאחד מגורמי המוות המובילים בעולם המערבי. ד"ר אסנת רזיאל מסבירה מדוע ההגעה לקו המשווה של נזקי עישון אל מול נזקי השמנת היתר צריכה לעורר ולהדאיג אתכם
מאת: ד"ר אסנת רזיאל

כתב העת PLoS Medicine פרסם סקירה רפואית אשר תוצאותיה מטרידות במיוחד. על פי הסקירה עולה כי השמנת יתר קיצונית מעלה את הסיכון לתמותה, בדומה למה שנחשב עד כה לגורם התמותה המרכזי בעולם - העישון. עולה כי בקרב בעלי מדד מסת גוף (BMI) של מעל 40 ומעלה מספר מקרי התמותה דומה למספר מקרי התמותה הקשורים לעישון.


מעשנים שמנים חיים פחות
החוקרים מצאו כי היקף ההשפעה על תמותה בקרב הסובלים מהשמנת יתר קיצונית שווה כיום להיקף התמותה בשל מחלות הקשורות בעישון.


במסגרת הסקירה החוקרים עיבדו נתונים של למעלה מ-20 מחקרים שונים בנושא הקשר בין תמותה מהשמנת יתר ועישון במדינות כגון ארצות הברית, שבדיה ואוסטרליה. מהנתונים עולה כי חייהם של משתתפים בעלי מדד מסת גוף של 44.9-40 קצרים כיום ב-6.5 שנים בממוצע לעומת אלו שיש להם משקל תקין, ובקרב אלה הנמצאים בקטגוריית מדד מסת גוף של 54.9-50 הנתון אף עולה לאובדן ממוצע של כ- 9.8 שנות חיים.


חציית קו המשווה הזה משמעותית, שכן בעוד העישון נתפס כתופעה שיש להילחם בה הן על ידי מיסוי גבוה והגבלות על עישון, השמנת יתר קיצונית מקבלת את ההכרה הזו רק עכשיו.


המלחמה בעישון, על הצלחותיה המוכחות וירידה באחוזים של מעשנים חדשים ברחבי העולם, נזקפת לזכות רגולציה נוקשה ומערכת חוקים בעיקר במדינות מערביות משגשגות והיא תוצאה ישירה של ההכרה בנזקי העישון. אזהרות על קופסאות סיגריות, הגבלת עישון במקומות ציבוריים ומיסוי גבוה הם רק חלק מהדרכים לצמצם את העישון.


לצערנו השמנת יתר קיצונית, שהפכה לגורם שווה ערך במקרי מוות כמו עישון, עדיין איננה נתפסת אצל חלקים גדולים מן הציבור כבעיה מסכנת חיים. בשונה מסיגריות אין אזהרות על מזון משמין ועל כך שהוא יכול בסופו של דבר להוביל להשמנת יתר קיצונית וזו בתורה לתחלואיה שאף מסתיימות לעיתים במוות.


אזהרה: חטיף משמין
שוו לעצמכם מצב שבו על אריזת חטיף מזון מעובד תתנוסס אזהרה בריאותית מהסוג המופיע על חפיסת סיגריות. ובעצם למה לא? התובנה כי השמנת יתר קיצונית מסוכנת וכי על הקול הזה להישמע גם בהקשר ציבורי וגם בהקשרים חוקיים של צמצום ייצור מזונות מעובדים מזיקים, אזהרות ומיסוי גבוה על מוצרים שאינם בריאים ומעודדים השמנת יתר, כל זאת לצד חינוך לתזונה נכונה הם בהחלט אחד מן המפתחות לבלום את השמנת היתר העולמית.


אם מגפה אחת - השמנת יתר קיצונית, שוות ערך בסיכוניה ובתוצאותיה לתופעה אחרת - עישון, אולי הגיע הזמן להתייחס אל שתיהן באופן דומה ולהנהיג ניטור והגבלה לא רק כלפי יצרני הסיגריות, אלא גם כלפי יצרני המזון.


לקריאה נוספת:
חורף נטול קלוריות
אופס, הילד שלי שמן!
תיקון לפרוסקופי לניתוח בריאטרי
המדינות הכי שמנות בעולם
הרצאות החודש במלב"י      25/12/2014                    שלח לחבר                          הדפס
 
מחקר: מעשנים שמנים חיים פחות שנים
היקף ההשפעה על תמותה בקרב הסובלים מהשמנת יתר קיצונית שווה כיום להיקף התמותה בשל מחלות הקשורות בעישוןאזהרות על קופסאות סיגריות, הגבלת עישון במקומות ציבוריים ומיסוי גבוה הם רק חלק מהדרכים לצמצם את העישון

 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©