זה לא אני, זו הסביבה אשמה!

מחקרים בדקו מהם הגורמים הסביבתיים שמובילים להשמנת יתר. והמסקנות? תשומת לב לכמות שעות השינה והעבודה, למה אנו אוכלים ולטמפרטורת הגוף יכולה למנוע השמנה. קבלו הוכחות
מאת: ד"ר אסנת רזיאל

השמנת יתר היא לא רק תוצר של חיים ללא התעמלות מספקת וצריכת קלוריות עודפת, אלא גם יכולה להוות שילוב של מטען גנטי או נסיבות סביבתיות. על חלק מן ההשלכות של השמנת היתר אנו יכולים להשפיע ועל חלקן לא. כדי לדעת מה כן בכוחנו לשנות בדקנו את הספרות המקצועית וחזרנו עם מסקנות.
מחקרים רבים בשנים האחרונות מתייחסים לאלמנטים נסיבתיים אשר יכולים להוות משקל בהשמנת היתר. על אף שחלק מן המחקרים ראשוניים בלבד וזקוקים לאישוש הוכחות נוסף, הרי שהם מצביעים על כיווני מחקר נסיבתיים אותם כדאי לקחת בחשבון בנוגע להשמנת יתר.
תשנו בחושך
מחקר, שפורסם בכתב העת Proceedings of the National Academy of Sciences, מצא כי עכברים שנחשפו לאור מעומעם בלילה צברו 50% יותר משקל במהלך שמונה שבועות לעומת עכברים שבילו את לילותיהם ללא תאורה כלל. זאת למרות שכל העכברים קיבלו את אותה כמות מזון ועשו את אותו מאמץ פיזי בפעילות גופנית. לדברי החוקרים, ניתן להשליך מן הממצאים גם לגבי אנשים שערים עד שעות מאוחרות ונחשפים לאור במשך שעות רבות מאלו של האדם הממוצע ביממה.
לא חייבים מזגן
הגוף יודע לווסת את צריכת המזון כאשר הוא נדרש לטמפרטורות שונות. מה בעצם קורה לנו כאשר אנו מנטרלים את גורם החום או הקור? ובכן, מחקר שנערך בארצות הברית ופורסם בכתב העת Obesity מצא כי כאשר הגוף מצוי בטמפרטורה נוחה הוא אינו צריך לעבוד כדי לשמור על החום או להתקרר, וכתוצאה מכך יכול להגביר את צריכת המזון. ממצאי המחקר העלו שבדרום ארצות הברית, אזור בו נרשמים שיעורי ההשמנה הגבוהים ביותר באמריקה, אחוזי השמנת היתר עולים במקביל לעלייה ההדרגתית בשימוש במזגנים.
תשנו מספיק
מחסור בשעות שינה הוא אחד מהגורמים הנסיבתיים הידועים ביותר בכל הנוגע להשמנת יתר קיצונית. אנשים שאינם ישנים מספיק מפיגים את העייפות על ידי אכילה על מנת "להתעורר". מי שעובד במשמרות ובשעות לא קבועות הוא אחד מן הקורבנות הראשונים לתופעה זו, והתוצאה היא השמנת יתר שנגרמת עקב חוסר היציבות והתנודתיות בשעות השינה אשר בתורה גורמת להפרעות אכילה.
זהירות, אוכל תעשייתי
חומרי הדברה המשפיעים על תהליך היצירה של מזון הם "מכה מודרנית", מצד אחד חומרי ההדברה דרושים לעולם החקלאות על מנת לייצר מסות של מזון, אך בו בעת המזון שאנו מקבלים הוא מזון שחומרי הדברה שונים מוצאים אליו את דרכם גם אם באחוזים נמוכים עד מזעריים. חומרים אלו או הורמונים ותוספי אנטיביוטיקה הניתנים לבעלי חיים מפריעים לתהליך המטבוליזם התקין שלנו ומקשים בשמירה על משקל תקין בדרכם שלהם.
הורות בעידן המודרני
בעידן המודרני גם ההורות מתרחשת פעמים רבות בגיל מאוחר ואנשים רבים הופכים להורים רק לאחר גיל 40. בנוסף, יותר נשים עובדות שעות ארוכות יותר. ואלו הן רק חלק מן הנסיבות של חיים בעולם המודרני. נתונים מחקריים מצטברים מעידים על כך שילדים לאימהות עובדות נוטים להיות שמנים יותר פעמים רבות, וזאת כתוצאה מכך שהם חשופים לאיכות מזון נמוכה יותר במסגרות השגחה חלופיות. שיעורי השמנה גבוהים גם נמצאים בילדים לאימהות מבוגרות יותר וגם כאן הסיבות יכולות להיות שונות ומגוונות. מחקר, שפורסם בכתב העת Archives of Disease in Childhood, מצא כי ילדים   שנולדו לנשים בגילאי 30 או יותר הם בעלי סיכויים גבוהים יותר ללקות בהשמנת יתר מאשר ילדים לנשים שנולדו בגילאי העשרים שלהן.
לא כל דבר ביכולתנו לשנות, אך המודעות לנסיבות סביבתיות יכולה לשמש מפתח לשינוי להצלחה במלחמה על השמנה שלנו ושל ילדינו.
לקריאה נוספת:
ניתוח עוצר התמכרות למזון
10 כללים לבטיחות בתזונה
ארוחה משפחתית רגועה
עולם ללא גלוטן
הרצאות החודש במלב"י      22/02/2015                    שלח לחבר                          הדפס
 
הורות בגיל מאוחר היא מתכון להשמנה, למשל.
מחסור בשעות שינה הוא אחד מהגורמים הנסיבתיים הידועים ביותר בכל הנוגע להשמנת יתר קיצוניתאחוזי השמנת היתר עולים במקביל לעלייה ההדרגתית בשימוש במזגנים

 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©