מה לא לעשות כדי למנוע ילד שמן?

לא רוצים ילדים שמנים? אל תעליבו אותם, אל תחביאו ואל תשוו לילדים אחרים. ההתייחסות של ההורים למראה, לתזונה ולהרגלי אכילה נכונים משפיעה על משקל הילדים. אז מה לא כדאי לעשות כדי שהם יהיו במשקל תקין?
מאת: ד"ר אסנת רזיאל


בחברה המודרנית, הנוטה לקדש את פולחן הרזון, הורים רבים שוכחים את תפקידם בתהליך החינוך של ילדיהם. בהיעדר הבנה והדרכה נכונה בתחום הורים רבים נוטים להגן על הילד השמן במקום לעזור לו באמת. חשוב להבין מהן הטעויות ההוריות הנפוצות ביחס להשמנת יתר קיצונית אצל ילדים וכיצד ניתן למנוע זאת.


אין ספק כי כהורים לילדים, אנו מעוניינים בטוב ביותר עבור ילדינו וזה כולל גם את הצורך שלנו להגן עליהם מלהפוך לילדים שמנים, ובהמשך לבוגרים שמנים. אנו מבקשים להגן עליהם בו בעת מהנידוי החברתי הכרוך בהיותך ילד או ילדה שמנים ובו בעת להגן עליהם גם מהסכנות הבריאותיות הכרוכות בכך.


השמנת היתר בקרב ילדים בישראל תופסת את המקום השלישי והלא מכובד בעולם המערבי והיא הפכה להיות בעיה של ממש בשנים האחרונות. נכון, גם למערכות החינוך בישראל צריכה להיות אחריות בנושא, אבל בראש ובראשונה זו אחריות ההורים. ממה אם כן כדאי להימנע, ומה כדאי לעשות בכדי להפוך להורים מחנכים טובים יותר בתחום השמנת היתר?


אל תתעלמו
נכון, לא נעים לראות את הילד שלכם משמין, אבל התעלמות מהבעיה רק תחמיר אותה. תתחילו עם חום ותמיכה, הם תמיד עוזרים, הילד יודע שאתם רואים אותו ואוהבים אותו כמו שהוא וזה הכי חשוב בחיים. במקרים של השמנת יתר קיצונית מומלץ לפנות למסגרת מקצועית תומכת לקבל מידע תזונתי, הדרכה ועזרה נוספת.


אל תעליבו
הכוח שלכם אדיר. כשאתם מעליבים את הילד שלכם אתם מנפצים את הסביבה המוגנת שהבית אמור להיות עבורו. כשאתם מעליבים את הילד שלכם, אתם הופכים בעצמכם להיות הילד המתעלל בכיתה ממנו הוא מנסה לברוח. הדרך היחידה שלו להחזיר לכם מלחמה היא לרוב פשוט לאכול יותר, להסתגר ולא לשתף אתכם בקשיים שלו ואתם לא תוכלו לסייע לו להרזות.


אל תחביאו מזון
הנטייה להחביא מזון שגויה ביסודה. אל תשלו את עצמכם כשאתם מחביאים מזונות מתוקים, אסורים ומשמינים. בדיוק בדרך זו אתם מייצרים עבור הילד אתגר אשר במרבית המקרים קל לו לפצח, הילדים תמיד ימצאו את "הארון הסודי" וירוקנו אותו.


אל תקנו מזון משמין
הדרך הנכונה להימנע מתחלואי הסעיף הקודם היא פשוט לא להכניס הביתה מזון מזיק, משמין ושאינו בריא.


אל תשפילו
כשאתם מעירים לילד שלכם באמצע ארוחה משפחתית או עם חברים על כך שהוא אוכל יותר מדי, אתם שוב פוגעים בביטחון העצמי שלו ובתמיכה לה הוא זקוק כדי להרגיש מוגן. הדרך להעיר על צריכת אוכל מוגזמת צריכה להיעשות באופן פרטי ומבוקר, למשל אפשר להעיר בדרך חזרה ברכב, אבל אף פעם לא בנוכחות זרים או בני משפחה אחרים. התרומה היחידה שתשיגו היא השפלה מיותרת של הילד.


אל תשוו
לא כל הילדים נראים אותו הדבר. גם לילד שלכם יש את המבנה הפיזיולוגי שלו, אגן רחב, רגליים עבות יותר או פחות ולא כל הילדים דומים האחד לשני. קחו בחשבון את נתוני הפיזיולוגיה של הילד שלכם, רוב הסיכויים שהם עברו בגנטיקה מכם – ההורים. הוא לא יהיה הילד המושלם מהפרסומות או כמו הילד של השכנים, הוא הילד המושלם שלכם, ועכשיו נסו לעזור לו לקבל את דימוי הגוף שלו, לשמור על בריאות ותזונה נכונה ולהגיע ליעדים ריאליים בלבד.


 


אל תוכיחו – תחנכו
הילדים שלכם לא תמיד מעוניינים לקרוא את מאמרי התזונה הארוכים שאתם קוראים, בדיוק כפי שאתם עושים עכשיו. הם צריכים את המידע מעובד באופן קליט, קל וכזה שיהיה להם ברור ומובן. אל תדברו על סלט בחמישה צבעים, פשוט הכינו להם אותו. וכשאתם מנסים להסביר להם מדוע מזון מעובד רע, בשלו עבורם מזון טרי. אל תגידו להם אל תאכלו מנות גדולות, חלקו להם מנות מדודות.


הדרך הנכונה לחינוך תזונתי הוא לא דרך הרצאות תוכחה, אלא דרך מעשים. נסו להבין כיצד אתם מעודדים אותם לבחור בתזונה נכונה ובשמירה על אורח חיים בריא. מה אתם עושים בנדון? הם כבר ילמדו מכם את כל מה שצריך.


לקריאה נוספת:
לרדת במשקל בגיל הרך
האחריות להשמנת יתר בילדים היא של ההורים
דיאטה, ההצלחה שלכם ושל הסביבה
בעיית הלוקיזם של השמנת היתר
הרצאות החודש במלב"י      16/03/2015                    שלח לחבר                          הדפס
 
תאכלו בריא, הם כבר יחקו אתכם
אל תשלו את עצמכם כשאתם מחביאים מזונות מתוקים, אסורים ומשמינים. הילדים תמיד ימצאו את "הארון הסודי" וירוקנו אותוכשאתם מעליבים את הילד שלכם, אתם הופכים בעצמכם להיות הילד המתעלל בכיתה ממנו הוא מנסה לברוח

 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©