יומני היקר: היום אכלתי סלט ורצתי בים

אכלתם תפוח עץ? תרשמו. אכלתם קציצות עם אורז? תרשמו. ד"ר אסנת רזיאל חושבת שישנם יתרונות רבים לרישום מסודר של תפריט תזונתי מאוזן ולחשיבות שלו על שמירת המשקל. לא מסוגלים לבד? תורידו אפליקציה, ובמשקל
מאת: ד"ר אסנת רזיאל

זה התחיל בשנות השבעים והשמונים של המאה שעברה ואחז בכל מי שעשה דיאטה: ספירת קלוריות, שיטת הנקודות, לא משנה מה בדיוק הייתה הדיאטה שלכם, היה לכם ברור שבכדי להצליח, אתם צריכים לרשום. אנשים בבתי קפה עם פנקסים קטנים רשמו כל מה שהם אכלו ואף התגאו בכך.

אך כמו אופנות רבות, גם אופנת הרישום המדוקדק של התפריט היומי שלנו החליפה את עצמה מהר מאד באסכולות אחרות. רבות מן הדיאטות שהגיעו לאחר שיטות הנקודות וספירת הקלוריות בזו לרישום ולמעקב היום יומי, והבטיחו ל"שחרר" אותנו מהרישום הסיזיפי והמייגע של כל מה שאנחנו אוכלים.

במבט לאחור, שיטת המעקב האישי אחר תפריט אוכל תזונתי נשמעת ישנה וטרחנית אבל יש לה יתרונות רבים והשפעות חיוביות הנוגעות לשמירה על תפריט מאוזן, שמירה על אורח חיים בריא ושמירה על משקל יציב ותקין לאורח זמן, לא רק בזמן דיאטה.

אובדן הספונטניות
השמנת יתר קשורה בקשר ישיר לאכילה ספונטנית לא מתוכננת. כזו שלא קשורה לרעב בהכרח אלא לסיפוק של צורך רגעי. רישום מסודר מצריך היערכות מוקדמת לפני אכילה. חובת הרישום, בפנקס או בכל אמצעי אחר, מייצרת אצל מי שנוקט בשיטה זו תזכורת. הן תזכורת לפני האכילה והן לאחריה.

חלק גדול מתחושת הספונטניות הולך לאיבוד באמצעות הרישום, וכן חלק גדול מן האכילה הספונטנית נמנע באמצעות רישום מסודר. מכיוון שהרישום הוא מתן דין וחשבון לעצמנו, וכאשר אנו נותנים דין וחשבון, אנחנו פשוט אוכלים פחות.

התמדה
דיאטה היא תהליך. תהליך ארוך, מייגע וסיזיפי לעיתים. קל לנו לחמוק ממנו כאשר אנחנו מנהלים את התפריט התזונתי שלנו "בראש", קל לנו לתת הנחות לעצמנו. כאשר אנחנו רואים שחור על גבי לבן את תצרוכת המזון היומית שלנו ומנהלים מעקב אחריה, אנחנו מקבלים כלי תומך, פשוטו כמשמעו.

רצינות
כן, זה מציק במיוחד לנהל רשומות. כפי שזה מציק לעבור מאכילה מופרזת לאכילה מסודרת ושקולה. אולם על מנת שדיאטה תצליח היא זקוקה לסוג של רצינות, וחלק מהרצינות מתבטאת במחויבות לרישום מסודר.

מעקב וניתוח הרגלים
לאורך זמן נראה את השינויים בתצרוכת המזון שלנו ונוכל לבדוק מתי ואיפה אנחנו מועדים. כל תיעוד יכול להוביל לשינוי של ממש כאשר מנתחים את תוצאותיו ומפיקים את המסקנות הנכונות ממנו. קל יותר לשבת אל מול רשומה מסודרת שבה אנו מקבלים עדות מתועדת לתצרוכת המזון שלנו ולהתנהגות התזונתית שלנו. אנו יכולים לבדוק מתי אנו מועדים, כמה אנו צורכים ומהו עקב אכילס התזונתי שלנו.

יתכן ורישום מסודר אולי לא מתאים לכל אחד ולא כל אחד צריך אותו. אבל אם אתם מתקשים לשלוט על תצרוכת המזון שלכם, יתכן שדווקא הפתרון הוותיק והטוב הזה הוא בדיוק מה שאתם צריכים בכדי להצליח בשמירה על תפריט מאוזן, משקל תקין ולתת לדיאטה שפצחתם בה את ה"דחיפה" הנכונה. ואם פנקס זה לא הקטע שלכם, תמצאו באפ-סטור מבחר אפשרויות להורדת אפליקציות שיעזרו לכם לנהל יומן מעקב אכילה.

לקריאה נוספת:
רשמית: השמנת יתר היא מגפה
ניקוי רעלים: 10 מזונות מומלצים
ספורט בעשר דקות
הקשר בין השמנת יתר וכבד שומני
הרצאות החודש במלב"י      22/06/2014                    שלח לחבר                          הדפס
 
יומן דיאטה: הרישום שיפחית את צריכת הקלוריות שלכם
על מנת שדיאטה תצליח היא זקוקה לסוג של רצינות, וחלק מהרצינות מתבטאת במחויבות לרישום מסודרהשמנת יתר קשורה בקשר ישיר לאכילה ספונטנית לא מתוכננת. כזו שלא קשורה לרעב בהכרח אלא לסיפוק של צורך רגעי. רישום מסודר מצריך היערכות מוקדמת לפני אכילה

 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©