עולם ללא גלוטן

זה סוד גלוי כי תזונה ללא גלוטן אינה שמורה יותר אך ורק לחולי צליאק. בשנים האחרונות תפריט נטול גלוטן הפך ללהיט טרנדי במיוחד בעולם הדיאטות. האם הוא מתאים לכולם? מהם היתרונות והחסרונות של תזונה ללא גלוטן למי שאינו סובל מצליאק?
מאת: ד"ר אסנת רזיאל


אם בעבר התזונה של מוצרים ללא גלוטן הייתה נחלתם של חולי הצליאק והתייחסו אליה כאל תפריט "רפואי בריאותי", הרי שהיום תפריט נטול גלוטן תופס מקום מרכזי בשיח הציבורי, שלא במקרה שוק המזון המתועש גם מתייחס אליו ומייצר מוצרים רבים נטולי גלוטן ומדגיש זאת גם באופן שיווקי.


כתוצאה מכך יותר אנשים מאמצים תפריט נטול גלוטן, ומה שהיה פעם נחלתם של חולי הצליאק הוא אחד מהטרנדים התזונתיים הלוהטים כיום בעולם הדיאטות, וגם אחד השנויים ביותר במחלוקת. רבים ממי שעוברים לתפריט נטול גלוטן מדווחים על שיפור ניכר בהרגשתם האישית, עם זאת מדובר בתפריט שאינו תמיד קל ודורש הכנה ובניגוד למה שמקובל לחשוב יש לו גם חסרונות.


מהו גלוטן?
הגלוטן הוא מרכיב חלבוני הנמצא בארבעה דגנים מרכזיים: חיטה, שעורה, שיפון ושיבולת שועל. הוא מהווה את רוב החלבון המצוי בגרגירי החיטה ומשמש כ"דבק" המאפשר את האפייה. הגלוטן נמצא כמעט בכל מרכיב מזון אפשרי העשוי מקמח, ולמעשה נמצא בכל המזונות המעובדים או בכל מה שעלול להכיל קמח. בשנים האחרונות ישנם מוצרים ותחליפים רבים שאינם מכילים גלוטן כלל כגון פסטות, עוגות, לחמים ואף קרקרים וחטיפים.


נטול גלוטן וירידה במשקל
ירידה מהירה במשקל קוסמת לרבים, ברגע שאנו מוציאים מתוך התפריט שלנו קמחים, אנחנו נוטלים את מרבית הפחמימות מתוכו ולפיכך, רבים מאלו הפוצחים בדיאטה נטולת גלוטן מראים ירידה מהירה במשקל. רבים מדברים על שיפור בתחושה הכללית של הגוף, נמרצות וחיוניות יתר.


באופן מפתיע אולי אין יתרון מרכזי לדיאטה הזו בקרב מי שאינו חולה צליאק והורדה של כמות הפחמימות בתפריט באופן יזום מייצרת אפקט דומה של ירידה במשקל. ישנם דיאטנים רבים שאף מצביעים על כך כי מרגע שמפסיקים לצרוך קמחים רגילים אנו מאבדים את היתרונות והערכים התזונתיים הטמונים בהם ועלולים לגרום לחסרים של מגוון רחב של חומרים מזינים חשובים, ביניהם: ויטמין B, סידן, ברזל, אבץ, מגנזיום וסיבים.


מנגד, התומכים בתפריט נטול גלוטן מבטלים את טיעון החסרים התזונתיים בתואנה שאין מדובר בערכים ש"אי אפשר לחיות בלעדיהם".


המחיר האמיתי של תזונה ללא גלוטן
תזונה נטולת גלוטן יקרה יותר. למרות שיש היום מוצרים רבים שאלמנט הגלוטן הוסר מהם, הרי שהם יקרים באופן משמעותי ביחס למוצרים רגילים והזמינות שלהם עדיין אינה גבוהה במיוחד. היכולת לברוא תפריט נטול גלוטן לא תמיד זמינה לכם בכל מסעדה או ארוחות מזדמנות, והקפדה על תפריט כזה דורשת הכנה מראש שלוקחת זמן והשקעה.


ישנו גם אלמנט פסיכולוגי חשוב בתזונה ללא גלוטן, מצב החשיבה התזונתית שלנו שונה ועלינו להיות ערניים כל הזמן. עבור אחדים מדובר בסוג של ברכה, שכן ללא מודעות תזונתית תכופה הם מרגישים שהם עלולים למעוד ולהפסיק את הדיאטה. אך עבור אחרים זו טרדה העלולה ליצור מצב של התשה בהקשר התזונתי ו"התעסקות" גדולה מדי שאינה מתאימה לאורח חייהם.


לאורך זמן זו עלולה להתגלות כדיאטה מתישה למדי, אבל במקביל יש שיעידו כי דווקא התמדה ושמירה על תפריט נטול גלוטן היא זו שהביאה לשינוי של ממש בהתנהגות התזונתית שלהם.  הדעות כמו תמיד חלוקות וכדאי לכם בהחלט לאסוף את כל הנתונים בעד ונגד לפני שאתם מחליטים לנהל תפריט נטול גלוטן. לא לכולם זה מתאים.


לקריאה נוספת:
סובלים מבעיה במערכת העיכול? לכו לרופא!
הנזק האקולוגי של השמנת היתר
מכורים לאוכל מתוק? כדאי לכם לקרוא
כמה שעות צריך כדי לרזות?
הרצאות החודש במלב"י      17/01/2015                    שלח לחבר                          הדפס
 
תפריט נטל גלוטן: פחות פחמימות. האם זה טוב?
הגלוטן הוא מרכיב חלבוני הנמצא בארבעה דגנים מרכזיים: חיטה, שעורה, שיפון ושיבולת שועללמרות שיש היום מוצרים רבים שאלמנט הגלוטן הוסר מהם, הרי שהם יקרים באופן משמעותי ביחס למוצרים רגילים

 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©