10 כללים לבטיחות בתזונה

לא מספיק לשים לב כמה קלוריות אתם מכניסים לתוך הגוף, חשוב לשים לב האם מה שאתם אוכלים באמת טוב לכם מבחינה בטיחותית ובריאותית? להלן עשרה כללים שיעזרו לכם לשמור על תזונה בטוחה. לבריאות!
מאת: ד"ר אסנת רזיאל


אנחנו עוסקים לא מעט בשאלה מה אנחנו אוכלים, כמה קלוריות מכיל כל מזון, האם הרכב המזונות מתאים לאורח החיים הבריאותי שבחרנו בו וכן הלאה. עם יד על הלב, מתי בפעם האחרונה חשבתם האם מה שאתם בטוח לאכילה מבחינה בריאותית ובטיחותית?


הצצה חפוזה לתכניות תחקירים מוצאות חדשות לבקרים מחדלים בקרב יצרניות המזון, מגדלים חקלאיים, יבואנים ומשווקים בתחום המזון. זה יכול להיות תוספים לבשר בכולבוטק, סדרת הכתבות של גלית גוטמן בתחום הירקות והרשימה עוד ארוכה.


אז מה עלינו לעשות כדי להימנע ממזון שלא טוב לנו? איך להימנע מקלקול קיבה, הרעלת מזון והכנסת מזונות שיכולים לסכן חיים במקרים מסוימים? איך נדע לבחור מזון שבטוח לאכילה? ריכזנו עבורכם עשרה כללי אצבע שאם תקפידו עליהם אתם כנראה תצליחו להימנע מעוגמות נפש קולניריות.


10 כללי אצבע לבטיחות בתזונה  1. ניקיון – עד כמה שזה נשמע שחוק זהו הכלל הכי חשוב: לפני כל מגע עם מזון שטפו את הידיים ואת משטחי הפעילות שאתם משתמשים בהם. לחיידקים קיימת נטייה להצטבר על הידיים, משטחים וכלי האוכל ולעבור משם למזון שלכם.
  2. בישול – בישול הוא חלק חשוב בנטרול החיידקים במזון, חיידקים רבים מתים במהלך תהליך הבישול ולפיכך אוכל מבושל בתנאים נכונים, כמעט תמיד בטוח יותר מאוכל נא.
  3. לא שוכחים שקיות ברכב – בתום  הקניות הגיעו מיד הביתה והימנעו מעצירות ביניים, במיוחד בעונת הקיץ החמה. מזון שנמצא בחנויות בקירור צריך להמשיך להיות מאוחסן בקירור, ולכן יש לקצר ככל הניתן את הזמן מרגע שהוא יוצא מהמקררים בחנות ועד שהוא מגיע למקרר הביתי. הרכבים חמים מדי והשארה של מוצרים טריים, קפואים וקרים ברכב למשך זמן רב מדי פשוט גורמת להם להתקלקל.
  4. תאריכי תפוגה – התאריכים על האריזה נועדו עבורכם. אל תאכלו מזון שתאריך התפוגה שלו עבר גם אם משכנעים אתכם שזה "לא נורא", מזון רב מתקלקל בדיוק בתאריך התפוגה שלו או בסמוך מאד אליו. בניגוד למה שמקובל לחשוב, התאריכים האלו חשובים לא בהכרח להגדלת הצריכה הפרטית שלכם על ידי היצרנים, אלא עומדת מאחוריהם שורת תקנות בריאות לגבי תפוגת המזון שחשוב לאמץ.
  5. בשר ודגים טריים –  אם קניתם בשר, עוף או דגים טריים מומלץ לבשלם עוד באותו היום, אם אינכם מתכוונים לבשל באותו היום הקפיאו אותם 24 שעות לכל היותר לאחר הרכישה. אין להשאיר אותם במקרר כמה ימים, הם פשוט מתקלקלים.
  6. קצב קבוע – נסו לא לקנות בשר בכל מקום, אם אתם מרוצים מהקצב שלכם או ממחלקת הבשר בסופר בו אתם קונים יש לכך כנראה סיבה טובה. קניות רנדומליות במקומות לא מוכרים עלולות להיות מסוכנות עבורכם.
  7. טמפרטורה במקרר  טמפרטורה מומלצת למקרר עומדת על רמה של 4-3 מעלות צלזיוס. המקפיא אמור להקפיא במינוס 17 מעלות צלזיוס לפחות. מקרר שאינו תקין גורם לקילקול מוקדם של המזונות שאתם מאחסנים בו, וזה כפי שכבר אמרנו - יכול להיות מסוכן.
  8. הפשרה ללא החזרה –  הפשרתם את העוף או את הבשר? מהרו לבשל עוד באותו היום בו הופשר. לא ניתן להקפיא מחדש מזונות שהופשרו, גם אם זה מפתה לעיתים אל תעשו זו. החיידקים כבר מתחילים להתרבות בתהליך ההפשרה ורק בישול יעצור את התהליך, לא הקפאה מחדש.
  9. כיסוי מזון – כסו את האוכל שאתם מגישים או שאתם מאחסנים. הכיסוי חשוב למניעת צבירת חיידקים נוספת הנמצאים באוויר ויכולים לקלקל גם הם את המזון. כמו כן, הדבר מונע מחרקים להטיל ביצים במזון או להעביר מחלות.
  10. תוויות על האריזה – קראו את התוויות שישנה על אריזת המזון מה היא מכילה. כך למשל תוכלו לדעת האם היא מכילה אזהרות מזון מסוימות, הודעות חשובות על הימצאות אלרגנים, ערכים קלוריים ומידע חשוב נוסף.

כולנו רוצים לאכול "בריא", אבל מהרבה מאד בחינות בסיסיות בריאות מתחילה קודם כל בבטיחות המזון – דאגו שהמזון שלכם בטוח. שמירה על טריות המזון ומוצרים טבעיים ולא מעובדים היא קודם כל שמירה על בטיחות. מזון מקולקל לא רק שמאבד את הערכים התזונתיים שבו, הוא עלול להיות פשוט מסוכן.      03/02/2015                    שלח לחבר                          הדפס
 
לא טרי - לא אוכלים!
אם קניתם בשר, עוף או דגים טריים מומלץ לבשלם עוד באותו היום, אם אינכם מתכוונים לבשל באותו היום הקפיאו אותםלפני כל מגע עם מזון שטפו את הידיים ואת משטחי הפעילות שאתם משתמשים בהם

 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©