מותר לאכול כולסטרול

איגוד התזונה האמריקאי (USDA) שינה לאחרונה את הגישה לגבי הכולסטרול, וקבע כי הוא פחות מסוכן ממה שנהוג היה לחשוב. ויש להם עוד כמה המלצות תזונתיות חשובות שכדאי לרענן
מאת: ד"ר אסנת רזיאל

נהוג ומקובל לחשוב כי המילה כולסטרול היא שם נרדף לבעיות בריאות. ובכן, פאנל המומחים האמריקאי לתזונה (USDA) רענן את ההנחיות שלו לגבי נזקי הכולסטרול, ולמעשה יישר את ההמלצות שלו בהתאם לגישה הרווחת בשנים האחרונות באיגודי הבריאות המקבילים באירופה.


גישה זו טוענת כי הכולסטרול פחות מזיק ממה שהיה נהוג לחשוב עד כה, והם גם מסבירים מדוע. עם זאת, הם כמובן מסייגים ואומרים כי עדיין יש להקפיד ולהיזהר.


למה משמש כולסטרול?


חלק מתפקידו של הכולסטרול הוא לתחזק ממברנות תאיות, חומצות מרה, ויטמין D, הורמונים (ביניהם כל הורמוני המין), ואף לעזור בחילוף החומרים של ויטמינים המסיסים בשומן. כולסטרול אף אחראי באופן עקיף לתפקוד הזיכרון שלנו.


במסגרת פרסומי פאנל המומחים האמריקאי, פורסמו לאחרונה המלצות תזונתיות חדשות אשר כוללות המלצות לצריכה תזונתית מועדפת של ירקות, פירות, חלב דל שומן ומוצריו, מאכלי ים אגוזים וקטניות, בעוד שבמקביל המליץ הפאנל לצמצם את צריכת הבשר האדום, בעיקר זה המעובד ומזון הכולל תוספי סוכר ותוצריו.


גם אם החשש מפני כולסטרול צומצם, הרי שמזונות עתירי כולסטרול הם פעמים רבות גם עתירים בערכים קלוריים, כגון בשר אדום, ולפיכך יש לצמצם את צריכתם או לחלופין להעדיף בשרים רזים יותר. עמו כן, יש למצוא תחליפי חלבון אחרים דוגמת דגים ובשר עוף והודו שהערכים הקלוריים שלהם נמוכים יותר. הבשורה לאוהבי הכולסטרול היא טובה באופן חלקי בלבד, מכיוון שמזונות עתירי כולסטרול הם פעמים רבות גם מזונות עתירים שומנים, ואלו בשום נסיבות שהן לא הפכו לפתע ל"בריאים" יותר.


כולסטרול ומשקל


החידוש המרכזי בהמלצות החדשות הוא הקטנת הערכת הנזק הנגרם לנו כתוצאה מצריכת כולסטרול ומרבית ההגבלות התזונתיות עליו הוסרו. מחברי הדו"ח מסבירים גם כי בניגוד למקובל לחשוב בעולם הדיאטות, אין בהכרח יתרון במניעת קבוצות מזון או המלצה חד משמעית להסיר קבוצת מזון אחת לחלוטין על מנת להאיץ או לרדת במשקל.


ארגוני תזונה מקבילים באירופה פרסמו המלצות דומות כבר לפני כמה שנים, והגישה האמריקאית הבדלנית בנושא איבדה כעת ממשקלה בעת פרסום הדו"ח הזה. להמלצות אלו צפויות להיות השלכות מרחיקות לכת על הגישה השלילית כלפי מוצרים שהכילו אחוזי כולסטרול גבוהים או לחלופין לגבי צריכה קבועה של מוצרים המכילים כולסטרול.


עוד פרסם הפנאל את הנתון הידוע כי כולנו צורכים יותר מדי נתרן המגיע בעיקר ממלחים. האמריקאים, ואיתם מרבית העולם המערבי, עדיין צורכים כמויות הכפולות פי שלוש מן הכמות המומלצת ביום. כך גם לגבי סוכר, ממנו יש נטייה לצרוך פי שלוש עד חמש מהכמות המומלצת ביום.


לסיום, נציין כי המלצות הפאנל כוללות גם המלצה על מים כמשקה מועדף במקום משקאות מוגזים, בעיקר כשזה נוגע לילדים. ועל זה נאמר, תרבחו ותסעדו ושתו הרבה מים.

לקריאה נוספת:
ניתוח בריאטרי מקטין נזקים בבעיות כבד
ניתוח בריאטרי משפר נתוני סוכרת סוג1
מחקר סיני: ניתוח בריאטרי מרפא סוכרת
הצלחה בטוחה: ניתוחים בריאטריים בחולי סוכרת
הרצאות החודש במלב"י


      30/03/2015                    שלח לחבר                          הדפס
 
לאכול הכול, כולל כולסטרול
המלצות הפאנל כוללות גם המלצה על מים כמשקה מועדף במקום משקאות מוגזים, בעיקר כשזה נוגע לילדיםאין בהכרח יתרון במניעת קבוצות מזון או המלצה חד משמעית להסיר קבוצת מזון אחת לחלוטין על מנת להאיץ או לרדת במשקל

 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©