סופרים נקודות ונפטרים מהסוכרת

שיטת ניקוד חדשה, שפותחה על ידי חוקרים אמריקאים, משמשת רופאים לחזות מי מבין המועמדים לניתוחי הרזיה עתיד לחוש בהקלה של ממש במחלת הסוכרת שלו בעקבות הניתוח. אז איך זה עובד ומה הניקוד שלכם אומר עליכם?
מאת: ד"ר אסנת רזיאלכמעט כולנו רוצים לדעת מה יהיו תוצאותיו של טיפול רפואי אותו אנו עתידים לעבור, עד רבה כאשר מדובר בניתוח אותו אנו עושים מתוך בחירה. הנבואה ניתנה לשוטים, אך לחיזוי רפואי בעל פרמטרים תלויי מידע רפואי מוכח על מצבו של החולה יש ביסוס.

שיטת החיזוי להקלה בסוכרת במועמדים פוטנציאלים לניתוחי הרזיה, פותחה על יד צוות חוקרים במכון Geisinger בדנוויל פנסילבניה, והיא מכונה בשם המקצועי DiaRem. השיטה משכללת פרמטרים של נתוני החולים המועמדים לניתוח.

ג'ורג אגריפולוס, עורך המחקראומר כי "השיטה החדשנית שלנו הוכחה כיישום לצורך הערכת סיכוי המנותח במלחמתו נגד הסוכרת האם יעבור את הניתוח ויתרונותיו עבורו. מדד השיטה גם יקבע האם יש צורך באמצעים נוספים במלחמתו של החולה בסוכרת מלבד הניתוח".

63% אחוזי הצלחה
על מנת לייצר את שיטת הניקוד החדשה הזו, ניתחו ועיבדו חוקרי המחקר בין השנים 2004 ועד 2011,  תוצאות של כ-690 מטופלים, הלוקים בהשמנת יתר ואשר יש להם סוכרת מסוג 2. הממצאים הראו כי 63% מהמטופלים, שעברו את הניתוח, הגיעו למצב של הפוגה מלאה בסוכרת באופן שתסמיניה נעלמו לחלוטין.

במחקר נבדקו 259 משתנים שונים כדי לצפות הפוגה מוקדמת בסוכרת, כזו שמתרחשת כבר בחודשיים הראשונים שלאחר הניתוח ואורכת לפחות 12 חודשים. וכן, מדדים לחיזוי הפוגה מאוחרת, כזו המופיעה רק כעבור חודשיים ונמשכת לפחות שנה.

החולים קיבלו ציון משוקלל שנע בין 0 ל-22, אשר התבסס על ארבעת הגורמים הבאים: גיל, שימוש באינסולין, רמות המוגלובין המסוכרר והטיפול התרופתי. הציונים נגזרו מהקצאת נקודות לכל אחד מארבעת הגורמים.

כמה נקודות צריך כדי להצליח?
החוקרים מצאו כי החולים בעלי ציון מדד DiaRem נמוך היו בעלי הסיכויים הגבוהים ביותר לחוש הקלה ואף היעלמות הסוכרת לאחר הניתוח, בעוד שאלו בעלי הציון הגבוה היו בעלי סיכוי נמוך יותר.

לדוגמה, חולה בעל מסת גוף 39 שקיבל את הציון הגבוה ביותר במדד DiaRem, קרי 22 נקודות, הוא מועמד טוב לרזות בעקבות הניתוח, אך הסיכויים שלו להירפא מהסוכרת נמוכים.

מחקר מקיף זה הצליח להביא לידי שכלול מיטבי של נתונים רבים שנאספו בנושא הקשר בין ניתוחי השמנת יתר לבין יעילותם המוכחת בריפוי סוכרת. נדמה כי זהו עוד שלב בהוכחת יעילותם המוחלטת של ניתוחים אלו במלחמה לא רק בהשמנת יתר קיצונית, אלא גם בתופעות הלוואי הקשות שלה -סוכרת סוג 2 היא רק אחת הנפוצות והקשות בהן.

לקריאה נוספת:
כל מה שצריך לדעת על תרופות הרזיה
אוכלים ורצים - כללי תזונה
קווים מנחים לרופאים המטפלים בשמנים
פרסום ראשון: ניתוח בריאטרי משפר סוכרת נעורים
הרצאות החודש במלב"י      25/05/2014                    שלח לחבר                          הדפס
 
שיטת הניקוד בין 0 ל-22. מה זה אומר עליכם?
המטופלים קיבלו ציון משוקלל שהתבסס על ארבעת הגורמים הבאים: גיל, שימוש באינסולין, רמות המוגלובין המסוכרר והטיפול התרופתי


מחקר מקיף זה הצליח להביא לידי שכלול מיטבי של נתונים רבים שנאספו בנושא הקשר בין ניתוחי השמנת יתר לבין יעילותם המוכחת בריפוי סוכרת

 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©