גסטרואנטרולוגיה: מורה נבוכים

מכירים את השם או את המונח גסטרואנטרולוגיה אך לא יודעים בדיוק באיזה תחום רפואי הוא עוסק? ד"ר אולגה ברקאי עושה עבורכם סדר בעולם המונחים הרפואיים של אחד מהתחומים המרתקים ביותר ברפואה המודרנית של מערכת העיכול
מאת: ד"ר אולגה ברקאי, גסטרואנטרולוגית בכירה באסיא מדיקלגסטרואנטרולוגיה היא השם הכולל לתחום הרפואה העוסקת במערכת העיכול, התחום מטפל בעצם בכל מחלה אשר מערבת את מערכת העיכול. מחלות כגון מחלות מעי דלקתיות, כיבי קיבה, דלקות בלבלב וסרטן המעי הגס.

גם עולם מחלות הכבד על שלל המצבים הרפואיים שלו נכלל בהגדרת תחום הפעילות.

מהי גסטרואנטרולוגיה?
לגסטרואנטרולוגיה חשיבות אדירה בגילוי מוקדם של מחלות. התחום כולל שלל בדיקות רפואיות מקדימות אשר יכולות להצביע על ממצאים חולניים בדרכי העיכול. חלק מהבדיקות משמשות כבדיקות סקר כפי שקורה במחלות כמו סרטן המעי הגס.

חשיבתו של התחום ברפואה המודרנית היא אדירה, שכן הוכח כבר בעבר כי על ידי גילוי מוקדם של מחלות שונות הקשורות במערכת העיכול קיימים סיכויי הצלחה רבים יותר לרפא אותן או למנוע אותן. ולכן לבדיקות האבחנה המתקדמות בתחום יש השפעה מצילת חיים.

מהן בדיקות גסטרואנטרולוגיות?

קולונוסקופיה
זוהי אחת מן הבדיקות השכיחות ביותר בתחום אשר מסייעת באבחון מוקדם של סרטן המעי הגס. בבדיקה זו משתמשים בסיב אופטי אשר בקצהו מצלמה, אשר מוכנס דרך פי הטבעת ומאפשר לצלם את המעי הגס ולחפש נוכחות פוליפים, גידולים ומצבים חולניים אחרים, ולקבוע את דרכי הטיפול בהם. מחקרים מראים כי בדיקות קולונוסקופיה יכולות להביא לידי גילוי מוקדם של סרטן המעי הגס אשר מעלה בהרבה את סיכויי הצלחת הטיפול בו.

הבדיקות הללו נערכות היום תחת טשטוש ואף הרדמה מלאה. הבדיקה דורשת הכנה על ידי כלכלה מיוחדת ושימוש במשלשלים לצורך ניקוי תוכן המעי.

אנדוסקופיה של מערכת העיכול העליונה (גסטרוסקופיה)
זוהי בדיקה שימושית נוספת בתחום הגסטרואנטרולוגיה אשר בעזרתה מגלים מחלות ושט, קיבה ותריסריון, כגון כיב, דלקת, גידולים וכדומה. גם היא מבוצעת באמצעות סיב אופטי, המוכנס הפעם דרך הפה.

בדיקות הדמיה
רופאים גסטרואנטרולוגים מבצעים גם בדיקות הדמיה מורכבות על מנת לאבחן מחלות לבלב ודרכי המרה ולטפל בהן.   אולטרה סאונד אנדוסקופי (Endoscopic Ultrasound, EUS) זוהי בדיקה אנדוסקופית במהלכה מוחדר לחלל המעי  מתמר אולטרה סאונד זעיר המאפשר לבדוק את הלבלב, דרכי המרה ואיברים פנימיים אחרים ברזולוציה גבוהה, לקחת  ביופסיות ולעתים גם לטפל.

במהלך הבדיקה האנדוסקופית של דרכי המרה והלבלב (ERCP) נכנסים עם מכשירים שונים לתוך צינורות המרה והלבלב. הבדיקה משמשת לטיפול אנדוסקופי לא ניתוחי במחלות רבות כגון אבני מרה, גידולים של לבלב ודרכי מרה, דלקות ועוד.

אצלנו באסיא מדיקל אנו מציעים את מיטב שירותי הגסטרואנטרולוגיה המתקדמים ביותר כיום בישראל ומזמינים אתכם לפגישת ייעוץ בכל עת על מנת לקבוע את הטיפול הגסטרואנטרולוגי המתאים ביותר עבורכם.

לתיאום פגישה עם מומחי הגסטרו של אסיא מדיקל צרו קשר:
טלפון: 03-7645444
דוא"ל:info@assia.co.il

לקריאה נוספת:
סובלים מבעיה במערכת העיכול? לכו לרופא!
הנזק האקולוגי של השמנת היתר
מכורים לאוכל מתוק? כדאי לכם לקרוא
כמה שעות צריך כדי לרזות?
הרצאות החודש במלב"י      14/09/2014                    שלח לחבר                          הדפס
 
בדיקת גסטרוסקופיה
גילוי מוקדם של מחלות שונות הקשורות במערכת העיכול קיימים סיכויי הצלחה רבים יותר לרפא אותן או למנוע אותןהתחום כולל שלל בדיקות רפואיות מקדימות אשר יכולות להצביע על ממצאים חולניים בדרכי העיכול
 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©