ניתוח עוצר התמכרות למזון

מחקר אמריקאי חדש מצא כי ניתוח בריאטרי מסייע בהפחתת ההתמכרות למזון ובפיתוח הרגלי אכילה נכונים. ד"ר אסנת רזיאל מנתחת את ממצאי המחקר והקשר למשקל העודף של מטופלים לפני ואחרי הניתוח
מאת: ד"ר אסנת רזיאל


לניתוח בריאטרי ישנן השפעות רבות על אורח החיים של מטופלים בעלי משקל עודף ועד הלוקים בהשמנת יתר קיצונית ובמחלות הנלוות לכך. מחקר אמריקאי חדש מציג ממצאים מעניינים אודות הקשר שבין הניתוח לבין הרגלי האכילה וההתמכרות למזון של המטופלים לפני ואחרי הניתוח.


את המחקר החדש, שפורסם בכתב העת Obesity, ביצעו חוקרים מאוניברסיטת וושינגטון במיזורי במסגרת בית הספר לרפואה ובשיתוף חוקרים ממרכז אטקינס לחקר מצוינות בתחום השמנת היתר הקיצונית. החוקרים מצאו כי ירידה במשקל בעקבות ניתוח בריאטרי גורמת במקרים רבים להפחת ההתמכרות למזון ומשפרת מספר התנהגויות אכילה הקשורות בקשר ישיר למצבי השמנת יצר קיצוניים.


הפוגה בקרב 93% מטופלים מכורים


החוקרים גייסו 44 חולים אשר סבלו מהשמנת יתר קיצונית, 39 מהם נשים והשאר גברים. המטופלים נבחנו בשתי נקודות זמן, לפני הניתוח ואחרי הניתוח בעודם מפחיתים כ-20% ממשקלם באמצעות ניתוח בריאטרי. סוגי הניתוחים שבוצעו היו: 25 ניתוחי מעקף קיבה, 11 ניתוחי טבעת, 8 ניתוחי שרוול.


מדד ההתמכרות לאוכל זוהה בקרב 14 מתוך 44 הנבדקים (32%) לפני הניתוח, ללא הבדלים משמעותיים בגורמים שיכולים להשפיע על המצב, כגון: גיל, גזע, רמת ההשכלה פורמלית ורמת ההכנסה.


תוצאות המחקר הפתיעו גם את החוקרים, שמצאו כי בקרב 13 מתוך 14 הנבדקים (93%) חלה הפוגה של ממש בהפרעות האכילה לאחר ההליך הניתוחי. כמו כן, לא זוהו מקרים חדשים של התמכרות בקרב חולים לאחר שעברו את הניתוח.


השכיחות של ירידה בהתמכרות לאוכל באוכלוסיית הנחקרים כולה ירדה מרמה של 32% ל-2% בלבד, והסימפטומים השכיחים להפרעות של אכילת יתר הופחתו.


השפעה חיובית על כלל המטופלים


החוקרים מצאו כי הניתוח היה אמצעי יעיל במיוחד להפחית את התשוקה למזון בקרב כלל המטופלים, אך הירידה הייתה גדולה יותר בקרב מטופלים אשר הוגדרו "מכורים למזון" עוד בטרם עברו את הניתוח. בהתאם לציפיות, המטופלים המכורים השתוקקו למזון בתדירות גבוהה יותר בעבר אך לא לאחר הניתוח. באופן מעניין למדי מבחינה מחקרית הוכח כי בקרב כלל המטופלים לאחר הניתוח חלה ירידה בתשוקה לכל סוגי המזון, אבל תשוקה למזונות עמילניים הייתה עדיין שכיחה יותר ממזונות אחרים.


"הממצאים שלנו מראים כי ירידה במשקל יכולה לגרום לנסיגה בהתמכרות למזון", כתבו החוקרים, "נתונים אלה מראים כי ההשמנה עצמה אינה גורמת להתמכרות, אבל התמכרות למזון בהחלט תורמת למצב של השמנת יתר".


כמובן יש צורך במחקרים נוספים על מנת לקבוע מהו המנגנון האחראי לנסיגה בהתמכרות לאוכל. עם זאת, אין ספק כי לאור הנתונים הללו לניתוח הבריאטרי קיים חלק משמעותי ומהותי במלחמה בהתמכרות למזון ולא רק במשקל העודף.


לקריאה נוספת:
 לרדת במשקל בגיל הרך
האחריות להשמנת יתר בילדים היא של ההורים
דיאטה, ההצלחה שלכם ושל הסביבה
בעיית הלוקיזם של השמנת היתר
הרצאות החודש במלב"י      03/02/2015                    שלח לחבר                          הדפס
 
ניתוח, וזה מפסיק למכר
מדד ההתמכרות לאוכל זוהה בקרב 14 מתוך 44 הנבדקים, שהם 32% מכלל המחקר, לפני הניתוחנתונים אלה מראים כי ההשמנה עצמה אינה גורמת להתמכרות, אבל התמכרות למזון בהחלט תורמת למצב של השמנת יתר

 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©