האוכל ואני: לפתח יחסים בריאים עם האוכל

אנשים האוכלים אכילה רגשית למדו, במסגרת קבוצת מחקר, כיצד לנתב את רגשותיהם הלאה מהאוכל. הם הצליחו לאתר את הגורמים לאכילה הלא רצויה ולהוריד את המיקוד באוכל
מאת: ד"ר אסנת רזיאל

"למדתי להבחין בין לחץ פיזי ולחץ נפשי. למדתי להקשיב לגופי ולבטוח מחדש באינסטינקטים שלי" – כך סיכם אחד המשתתפים בקבוצת התמיכה שבמחקר את תוצאות הסדנה בת 13 השבועות שבה למדו חברי הקבוצה איך להפיק תועלת מהיכולת לזהות את הגורמים הרגשיים לאכילה ולשלוט בהם.קבוצת המחקר נועדה לאנשים שאוכלים אכילה רגשית, כלומר, אוכלים במטרה לנחם את עצמם כתוצאה מרגשות שליליים. המחקר פורסם בכתב העת Mental Health Practice בינואר 2012.
הקבוצה הצליחה לשפר התנהגותית את האכילה הרגשית של המטופלים, וכן את תופעות הדיכאון, החרדה והתדמית העצמית הנמוכה שלהם. עיקר ההצלחה במהלך הטיפול היה לפגישות שלימדו איך לזהות לחץ רגשי ואיך להתחבר לנושא. המשתתפים שסיימו את הסדנה ציינו שהסדנה עזרה להם לנהל את הסימפטומים הבעייתיים, ושמאז שסיימו את הסדנה הם אוכלים מתוך רעב אמתי ולא מתוך לחץ רגשי.הפרעת אכילה בלתי מוגדרת
רוב האנשים המנסים לרדת במשקל פונים לדיאטנית או למכון הרזיה. מסגרות אלו עוסקות במתן פתרונות מעשיים לדיאטה, אך אינן מתייחסות לעובדה שחלק מהאנשים אוכלים כדי לנחם את עצמם כתוצאה מרגשות שליליים. למרות שהאנשים האוכלים אכילה רגשית אינם מוגדרים כבעלי הפרעת אכילה, חשוב להתייחס לקבוצה ולתת לאנשים כלים להתמודדות עצמית עם הבעיה.המכון האמריקאי לבריאות ומצוינות רפואית (NICE) מגדיר שגם אנשים עם הפרעת אכילה בלתי מוגדרת צריכים להיות מטופלים, ושהטיפול צריך להיות מתאים ככל האפשר לבעיה שממנה הם סובלים. האכילה הרגשית דומה במידת מה לאכילת יתר כפייתית וצריכה להיות מטופלת בשיטות דומות. רעבים רגשית
קבוצת המחקר כללה מטופלים שחווים רעב שאינו מגיע מהקיבה ומשתוקקים למזון ששיעורי הסוכר והשומן בו גבוהים – מזון פיצוי, כגון חטיפים מלוחים, עוגיות ועוגות. אצל המטופלים הרעב יכול היה להתעורר גם בהקשר לרגשות מרגיזים, או לפעמים אפילו משמחים, והוא בבחינת משכך של רגשות. המטופלים חווים אכילה "ללא הכרה" עד להרגשת חוסר נוחות מאכילה מרובה, ובדרך כלל חווים רגשות אשמה לאחר מכן. למרות זאת קיימים מספר הבדלים בין אכילה רגשית והפרעת אכילה כפייתית:


·         באכילה רגשית הסימפטומים מתונים יותר


·         כמויות האוכל נמוכות יותר ואינן מוגדרות כזלילה


·         הסימפטומים לא חייבים לבוא לידי ביטוי רציף במשך תקופה מסוימת


·         מספר הסימפטומים לא בהכרח צריך להיות מוגדר כדי שיהיה אפיון של אכילה רגשית. 


בנוסף, היו למטופלים בקבוצה בעיות ספציפיות הקשורות לאכילה רגשית כגון השמנת יתר, דיכאון ותדמית עצמית נמוכה. הקבוצה נפגשה אחת לשבוע במשך 13 שבועות וכללה 15 משתתפים. כל פגישה התייחסה לנושא ספציפי ונמשכה 90 דקות. חומר הדרכה סופק לכל פגישה, וכלל הדרכה פסיכולוגית, נושאים לדיון ומשימות לעבודה זוגית. שתי פגישות תגבור התקיימו שבועיים וששה שבועות לאחר גמר הסדנה, וכן ניתנה לכל משתתף הזדמנות לפגישה אישית עם המטפל, לצורך מתן משוב. התוכנית חולקה למספר שלבים:


1.      זיהוי והבנת הרעיון של אכילה רגשית


2.      זיהוי הפקטורים המשפיעים על אכילה רגשית


3.      מציאת דרכים להתמודדות עם הרגלי אכילה לא טובים.


הסדנה התמקדה בגורמים הרגשיים של התופעה ולא בדפוסי אכילה ספציפיים. הסדנה סיפקה למשתתפים ייעוץ דיאטני, אבל לא התמקדה בדיאטות או בירידה במשקל.הנושאים שנכללו בסדנה:


·         מהי אכילה רגשית?


·         מהו המעגל של טיפול קונגיטיבי התנהגותי (CBT)?


·         גישות ואתגרים בחשיבה


·         תזונה ותכנון ארוחות


·         מיתוג רגשות


·         פעילויות תחליפיות למיצוי רגשות


·         אסרטיביות בפתרון בעיות


·         תדמית עצמית


·         תדמית גוף


·         מניעת "נפילות".


 


תוצאות: המיקוד באוכל ירד
המשתתפים הוסיפו שהסדנאות שבהן למדו איך לזהות רגשות כגון כעס, היו מועילות. הסדנה סיפקה כלים לנהל רגשות מסוימים בצורה יעילה יותר. באופן כללי, מתוך יכולת לאתר את הגורמים לאכילה הלא רצויה ואת הרגשות הנלווים לתהליך, ירד המיקוד של המשתתפים באוכל. המשתתפים למדו לנתב את הרגשות שלהם לאפיקים שונים ולא לאוכל. המחקר הראה גם שרמת החרדה, הדיכאון, התפיסה העצמית וההתייחסות השלילית למבנה הגוף ירדו במהלך הסדנה.  


 


לקריאה נוספת:
על הקשר שבין הרגלי אכילה לא נכונים, לחץ ועלייה במשקל
יוגה והפרעות אכילה – הקשר התרפויטי
לא רעב? אל תאכל
אתם לא לבד! קבוצות תמיכה במלב"י
הרצאות החודש במלב"י      12/04/2013                    שלח לחבר                          הדפס
 
למדו לנתב את הרגשות שלהם לאפיקים שונים
קבוצת המחקר כללה מטופלים שחווים רעב שאינו מגיע מהקיבה ומשתוקקים למזון ששיעורי הסוכר והשומן בו גבוהים – מזון פיצוי
הקבוצה הצליחה לשפר התנהגותית את האכילה הרגשית של המטופלים, וכן את תופעות הדיכאון, החרדה והתדמית העצמית הנמוכה שלהם
המשתתפים ציינו שמאז שסיימו את הסדנה הם אוכלים מתוך רעב אמתי ולא מתוך לחץ רגשי


 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©