להתעורר, לאכול ולא לזכור

הם לא זוכרים דבר אבל בבוקר המטבח שלהם נראה כמו שדה קרב. לרוב יהיה זה מישהו מבני הבית שיעיר את תשומת לבם לארוחה עתירת קלוריות שפשוט אינה זכורה להם כלל. הכירו את סינדרוםSRED - הפרעת אכילה נדירה הגורמת למי שלוקה בה להתעורר, לאכול ולא לזכור דבר!
מאת: ד"ר אסנת רזיאל

הגם שמדובר בתופעה נדירה באופן יחסי, 0.3% מהאוכלוסייה סובלת מהפרעת אכילה לילית. הנושא מעסיק לא מעט חוקרים בעולם שמנסים להבין מה גורם לתופעה וכיצד ניתן לסייע לאותם אכלני לילה.

אבל ראשית כל בואו נעשה סדר במונחים, קיימות שתי אבחנות מרכזיות:
NES  - Night Eating Syndrome
SRED  - Sleep-Related Eating Disorder


בעוד NES  היא הפופולרית מבין השתיים, החוקרים יודעים מעט מאוד אודות SRED. ממעט המחקרים שנעשו בתחום, עולה כי אלה שסובלים מהתופעה ואינם זוכרים דבר נוטים לבחור בארוחה הלילית צירופי מזון משמינים במיוחד ועתירי קלוריות. ארוחות אלו לרוב מכילות ריבוי פחמימות בשילובים שונים ומוזרים שנראים לעיתים לא הגיוניים כמו ריבה עם נקניק, בשר קפוא או גרגירי קפה בשילוב מזון.

יש הנוטים לקשור את הפרעת האכילה מתוך שינה לתסמונת דומה של אנשים ההולכים מתוך שינה מבלי שהם מודעים לכך. נתונים רבים מצביעים על כך כי המזונות שהם צורכים הם דווקא מזונות שהם נמנעים מהם במהלך היומיום.

ארוחה לילית ומשמינה
אבל נדמה כי חקר מעמיק יותר של התופעה יכול לשפוך אור על אחותה התאומה ה-NES, שהיא הפרעת אכילה שכיחה יותר. הלוקים בה נוטים לצרוך בשעות הערב אחוז גבוה הרבה יותר מתצרוכת הקלוריות היומית הכוללת.

פרופ' אורנה צישינסקי, ראש החוג למדעי התנהגות ממכללת עמק יזרעאל, טוענת בראיון שנתנה בעיתון הארץ באוגוסט האחרון, כי המדע מכיר מעט מאוד את התופעה של אכילה לילית ובפרט בכל הנוגע לילדים, מתבגרים ואכילה לילית לא מודעת. לדבריה, קיים כנראה קשר בין מי שאוכל בלילה ואינו זוכר לבין מי שהולך מתוך שינה ומעט מאוד אנשים מגיעים אם בכלל לטפל בבעיית SRED.

למרות השונות הבולטת שאחת מהן זכירה והשנייה מתקיימת ברמת התת-מודע נדמה כי ישנם קווי אופי דומים בין שתי הפרעות האכילה הללו. מרבית מהאנשים הלוקים בה סובלים מתסמיני דכאון קלים או לחץ נפשי רב המוביל אותם לבטא את עצמם דרך מזון. מזון זה הוא בדיוק סוג המזון שהם נמנעים ממנו דווקא בשעות הערות, שעות בהן הם מצליחים לשלוט באופן נפשי מיטבי יותר על המזון שהם מכניסים לגוף. המצוקה הנפשית, הכוללת בין היתר חרדה, בדידות או גורמי מתח, באה לידי ביטוי בהסרת הרסן דווקא אל מול מזון מזיק ובמיוחד בשעות הערב.

מה עושים?
אבחון של הפרעת האכילה יכול לסייע בתופעת האכילה הלילית. השינוי לו זקוק המטופל הוא מקיף וכלל טיפול קליני, טיפול תרופתי במקרה הצורך וליווי צמוד של דיאטנית.

לקריאה נוספת:
סובלים מבעיה במערכת העיכול? לכו לרופא!
הנזק האקולוגי של השמנת היתר
מכורים לאוכל מתוק? כדאי לכם לקרוא
כמה שעות צריך כדי לרזות?
הרצאות החודש במלב"י      06/10/2014                    שלח לחבר                          הדפס
 
אכלתי בלילה? מי זוכר!
הסובלים מהתופעה אינם זוכרים דבר נוטים לבחור בארוחה הלילית צירופי מזון משמינים במיוחד ועתירי קלוריותמרבית מהאנשים הלוקים בה סובלים מתסמיני דכאון קלים או לחץ נפשי רב המוביל אותם לבטא את עצמם דרך מזון
 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©