בעיית הלוקיזם של השמנת היתר

אפליה חברתית על רקע מראה היא התנהגות ידועה בעולם, אנשים בעלי משקל עודף ודאי מכירים זאת על בשרם. השאלה מה אתם יכולים לעשות כדי לשנות את הגורל שלכם?
מאת: ד"ר אסנת רזיאל

יותר ויותר מקרים של אפליה על רקע מראה חיצוני, מוצא אתני, צבע עור והתייחסות לאדם על סמך מראה חיצוני בדרך הגורמת לאנשים להסיק מסקנות לגבי אישיותו מחלחלים אל השיח הציבורי, אל מקומות העבודה או מוסדות ההשכלה וגורמים לאפלייתם של אנשים שאינם "נראים כמו כולם".

אפליה על רקע משקל בעולם
השיח על לוקיזם (Lookism) בא לידי ביטוי בתחומים אקדמיים שונים וזוכה לתשומת לב מחקרית רבה יותר בשנים האחרונות. הסקה של תכונות אופי מתוך מראה חיצוני מסוכנת לערך השוויונית בחברה והיא בעיקר פסולה ומטופשת.

מחקר בריטי מצא כי 90% מן המעסיקים בתחום המכירות בבריטניה דירגו את הופעתו של נציג המכירות שלהם כתנאי חשוב או קריטי להעסקתו. גם בארצות הברית ובאוסטרליה נערכו מחקרים דומים וברבים מהם נמצאה אף תופעה מדאיגה נוספת, רבים מן הנשאלים קבעו כי הופעה חיצונית אשר לוקה בחסר בהחלט יכולה להוות עילה מוצדקת לפיטורים.

ישנן חברות תעופה לא מעטות בארצות הברית אשר מקשות על אנשים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית, כאשר הם רוכשים כרטיסי טיסה, בטענה שהם תופסים מקום כפול. ויש עוד ועוד תופעות משפילות אשר אינן זרות למי שגדל כילד שמן והפך למבוגר שמן, אין צורך במחקרים בכדי לאושש את ההנחה כי הוא הופלה על סמך מראהו החיצוני לאורך חייו.

לוקיזם הוא עובדה קיימת, אנשים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית נוטים להיות מופלים במקרים רבים במקומות עבודה, לפספס משרה או העלאה במשכורות בלי קשר לרמת הכישורים שלהם, אלא מכיוון שהם נראים לאנשים אחרים כאנשים שהתכונה הפיזית שלהם, קרי השמנת היתר הקיצונית, מעידה על כישוריהם.

חוק שוויון הזדמנויות
בלוקיזם חשוב להילחם במישור המשפטי, במישור השיח הציבורי ולמחות בכל פעם שהופעתו ברורה. אך במקביל, גם אם זוהי דעה שנויה מעט במחלוקת, יש לעשות את המרב על מנת לשפר את ההופעה החיצונית גם מתוך תובנה שהקרב על לוקיזם מתקיים בשתי חזיתות - הציבורית והאישית.

אם אתם סובלים מהשמנת יתר קיצונית מסכנת חיים יש אפשרות לעשות שינוי של ממש באמצעות ניתוח מתאים אשר יכול לשנות לא רק את איכות החיים היום יומית שלכם, אלא גם את האופן בו החברה תופסת אתכם ואת כישוריכם.

חוק שוויון זכויות בעבודה מגן על אנשים באופן מעשי מפני לוקיזם, הבעיה היא שרבות מן ההחלטות, כמו דחיית מועמד במהלך ראיון עבודה על ידי מנהל משאבי אנוש, בשל הופעתו החיצונית, לא תהיה הסיבה הרשמית לדחייה.

אחריות שלכם לבעיית האפליה
הלוקיזם מתקיים ברובד תת-הכרתי סמוי כאשר אנשים מבצעים אינטראקציה בין האחד לשני, ונדיר לציין אותו כסיבה רשמית לדחייה תעסוקתית או אישית, שכן ברור לכל בר דעת כי אפליה על רקע לוקיים אינה תקינה מבחינה פוליטית-חברתית.

לצד העובדה שחשוב להילחם בלוקיזם ולמגר אותו, בה בעת חשוב לקחת את עצמכם בידיים ולראות כיצד אתם משנים את גורלכם שלכם ככל שזה נוגע להופעתכם החיצונית במידה וזהו נתון שמפריע לכם. הדרך לשינוי הופעה חיצונית אינה כרוכה בהחלטה אישית פנימית שלכם ורק אתם אחראים לכך ולא תלויה באף אחד חיצוני. ישנם גורמים מקצועיים שיסייעו בידכם להשיג את המטרה, אבל ההחלטה היא שלכם.

השמנת יתר חיצונית, בשונה ממאפייני יופי או כיעור הנחשבים לנורמטיביים, היא גם סכנת חיים של ממש לבריאותכם ולאיכות החיים שלכם. הבחירה שלכם לטפל בעצמכם היא החשובה והקובעת, העובדה כי בדרך אתם נפטרים מהסיכוי להיות מופלים בשל תופעת הלוקיזים, היא רק ערך מוסף אחד מיני רבים.

לקריאה נוספת:
סובלים מבעיה במערכת העיכול? לכו לרופא!
הנזק האקולוגי של השמנת היתר
מכורים לאוכל מתוק? כדאי לכם לקרוא
כמה שעות צריך כדי לרזות?
הרצאות החודש במלב"י      18/11/2014                    שלח לחבר                          הדפס
 
פוטרת בגלל משקל עודף? אולי זה הזמן לעשות שינוי
מחקר בריטי מצא כי 90% מן המעסיקים בתחום המכירות בבריטניה דירגו את הופעתו של נציג המכירות שלהם כתנאי חשוב או קריטי להעסקתויש לעשות את המרב על מנת לשפר את ההופעה החיצונית גם מתוך תובנה שהקרב על לוקיזם מתקיים בשתי חזיתות - הציבורית והאישית

 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©