תרופות להרזיה - מה חדש?

קסניקל משמשת כתרופת הרזיה מזה שנים רבות. ביאטה וויקטוזה שנועדו לטפל בסוכרת עוזרות בהרזיה גם כן ומהן התרופות החדישות שבפיתוח?  ד"ר אסנת רזיאל, מנהלת מלב"י, מציגה סקירה עדכנית על תרופות ההרזיה
ד"ר אסנת רזיאל

השמנת יתר היא מגיפה ציבורית, שצומחת בקצב מדאיג לא רק במדינות מפותחות, אלא גם במדינות מתפתחות. השוק לתרופות נגד השמנת יתר אינו מפוקח דיו, וממשיך לפתות רבים. עד כה, לא נמצאה תרופת הפלא נגד השמנת יתר. קיימת כיום בישראל תרופה אחת בלבד המאושרת לשימוש לטיפול בהשמנת יתר, וגם לה יש תופעות לוואי.


לטיפול התרופתי בהשמנת יתר יש עבר מגוון. מספר תרופות לדיאטה שאושרו, הורדו מהמדפים לאחר דיווחים על תופעות לוואי שליליות כגון פגיעה בלב, וחלקן לא עברו את שלב הניסויים הקליניים. בהחלט חסר בשוק טיפול הולם ובטוח להשמנת יתר.


החודש הוסרה התרופה רדוקטיל משימוש להרזיה  וקסניקל של Roche היא תרופת המירשם היחידה כעת שמאושרת לשימוש בארץ כטיפול בהשמנת יתר. תרופה דומה "אלי" של GlaxoSmithKline  היא המוצר היחיד שאושר על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקני למכירה ללא מירשם.


קסניקל הינה תרופת מירשם, הניתנת על ידי רופא המשפחה או על ידי אנדוקרינולוג בקופת החולים, והיא מיועדת לטיפול באנשים הסובלים מהשמנה עם ערכי BMI בסביבות ה-30. קסניקל, המאושרת על ידי משרד הבריאות, יכולה לעזור לאנשים להפחית ממשקלם על ידי עיכוב ספיגת השומן במעי.


סקירת התרופות


קסניקל


קסניקל היא התרופה הנפוצה ביותר בעולם לטיפול בהשמנה. עד היום נטלו את התרופה מעל 25 מיליון איש בעלי משקל עודף ביותר מ-140 מדינות ברחבי העולם.


לאור בטיחותה, קסניקל היא התרופה היחידה לירידה במשקל המאושרת לשימוש ללא מגבלת זמן, לטיפול במתבגרים, ובמדינות מסוימות אף ללא מרשם במינון מופחת.


תרופת הקסניקל הוכיחה יעילות בהורדת במשקל ובשמירה עליו לאורך זמן. במחקרים רבים נמצא כי, מלבד הירידה במשקל, הושגו גם יעדים בריאותיים נוספים: ירידה בלחץ הדם וברמות השומנים, איזון הסוכרת וירידה בצריכת התרופות למחלות אלו. במטופלים בעלי רמות סוכר גבוליות נמצא כי טיפול בקסניקל הפחית את הסיכון להתפתחות סוכרת סוג 2 בכ- 80%.


קסניקל עובדת באופן מקומי במעי ואינה משפיעה על המוח. כתוצאה מכך, התרופה בטוחה ואינה מלווה בתופעות לוואי מערכתיות. קסניקל מעכבת את פירוק השומנים במזון הנאכל, וכתוצאה מכך מונעת ספיגת שליש מהשומנים בכל ארוחה. קסניקל מותאמת, בעיקר, לדיאטה הישראלית, שאינה עתירת שומן.


כעת הגיע תורן של "קסניקל" של Roche ו"אלי" של GlaxoSmithKline להתייצב לבדיקות המינהל. המינהל הזהיר כי ישנה אפשרות נדירה לכשל כבד אצל אנשים, הנוטלים את התרופות האלה נגד השמנת יתר, ששתיהן מכילות את החומר הפעיל אורליסטאט. לפחות 12 מקרים של פגיעה בכבד דווחו אצל אנשים שנטלו קסניקל, ומקרה אחד דווח בקרב משתמשי אלי.


על אף שלא נקבע שישנו קשר של סיבה ומסובב בין השימוש באורליסטאט לבין פגיעה בכבד, המנהל שינה את תוויות הקסניקל והאלי והן כוללות כעת מידע חדש לגבי המקרה הנדיר של פגיעה קשה בכבד. מידע נוסף על קסניקל ניתן למצוא באתר כללית או באתר אינפומד.


תרופות חדישות לטיפול בסוכרת מביאות גם להרזיה


סוכרת הפכה למחלה שכיחה מאד במאה ה21. המחקרים על תרופות לסוכרת מניבים שתי תרופות חדשות בכל 6 עד 9 חודשים. עם מגוון כה רחב של טיפולים חדשים בשוק אנשים נוטים להתבלבל. כיצד יכול חולה סוכרת להעריך האם הוא מקבל את הטיפול המיטבי?


ביאטה


ביאטה היא תרופה חשובה לטיפול בסוכרת מסוג 2, הנקראת גם סוכרת מבוגרים. ביאטה – Byetta מיוצרת ומשווקת על-ידי חברת התרופות Eli Lilly + Amylin Pharmaceuticals . התרופה אושרה לשימוש על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי באפריל 2005.


ביאטה הינה הורמון סינטטי המוריד ערכי סוכר בדם ובמרבית המקרים גם תורם להפחתה במשקל. השילוב המנצח של הורדת רמות סוכר וירידה במשקל הביא אנדוקרינולוגים רבים לבחור בביאטה כתרופה מיטבית לטיפול בסוכרת מבוגרים.


ביאטה משפרת את ערכי הסוכר בדם מבלי לגרום להיפוגליקמיה ובנוסף תורמת לירידה במשקל בעוד תרופות אחרות מביאות להשמנה. אולם גם לתרופה זו חסרונות: יש להזריקה פעמיים ביום ולעיתים היא גורמת לבחילה בהתחלת הטיפול בה.


ויקטוזה


ויקטוזה - Victoza המיועדת לטיפול בסוכרת סוג 2 היא המתחרה הגדולה של הביאטה. מנגנון הפעולה של הוויקטוזה דומה לזה של הביאטה. התרופה ניתנת בהזרקה תת-עורית והיא אנלוג של הורמון ה- GLP-1. התרופה מיוצרת ומשווקת על-ידי חברת התרופותNovo Nordisk.


מדובר בהורמון, המופרש במעיים, שתפקידו להאט את קצב ספיגת הסוכרים, ולסמן ללבלב להגביר את ייצור האינסולין בתגובה לכניסת מזון למעי. אצל סוכרתיים מסוג 2 ישנה ירידה בהפרשת ההורמון.


מחקרים שנערכו, הראו כי בניגוד לתרופות אחרות המקובלות לסוכרת מסוג 2 התרופה יעילה בהפחתת משקל, מה שחשוב מאוד אצל סוכרתיים מסוג 2 אשר רבים מהם סובלים מעודף משקל ורמות גבוהות מדי של לחץ דם וכולסטרול. בניגוד להזרקה של אינסולין הזרקת ה- GLP-1 אינה גורמת להיפוגליקמיה ורעב, אלא דווקא מעוררת תחושת שובע. הוויקטוזה ניתנת בזריקה יומית אחת לעומת ביאטה הניתנת בשתי זריקות יומיות.


המסרים השיווקים של נובו - נורדיסק יצרנית הוויקטוזה הם:
1. התרופה מוזרקת פעם אחת ביום. לעומת פעמיים ביום עם ביאטה.
2. מועד ההזרקה אינו תלוי בארוחות, ביאטה מוזרקת כשעה לפני הארוחה.
3. תוצאות טובות יותר מביאטה במחקרי השוואה.
4. התרופה לא נמצאה כגורמת לדלקת בלבלב.


בפרסומים האחרונים החברה מדווחת על גידול במכירות של 15% בארצות-הברית. 


שתי התרופות ביאטה ווויקטוזה, פועלות על עקרון דומה. מדובר בחומר דמוי (אנלוג) הורמון GLP-1, אשר תפקידו לעודד את ייצור האינסולין בלבלב. 


האנלוג מוזרק לגוף במינונים קבועים בעט, הדומה לעט הזרקה של אינסולין ומעודד ייצור מוגבר של אינסולין בלבלב. החומר עצמו אינו גורם להפרשת אינסולין, האינסולין מופרש על ידי הלבלב רק כאשר הסוכר בדם עולה. 


בדרך זו מושגות שלוש מטרות:
1. הגוף מייצר ומשחרר כמויות גדולות יותר של אינסולין, מה שמסייע בסוכרת סוג 2 להתמודד עם התינגודת לאינסולין.
2. בניגוד להזרקת אינסולין התרופה אינה גורמת להיפוגליקמיה. היא אינה גורמת ישירות לשחרור האינסולין אלה רק לייצור מוגבר שלו. הפרשת האינסולין נעשית כאמור רק כאשר רמות הסוכר עולות.
3. אצל חלק מהמשתמשים יוצרות התרופות תחושת שובע, מה שמסייע בירידה במשקל.


משתמשים בתכשירים החדשים האלה מתלוננים לא פעם על תופעות לואי (לפחות בהתחלה). תופעות הלוואי כוללות בחילות, הקאות, כאבי ראש, ועצירות. יש כאלה המתלוננים על גרד באזור ההזרקה.


התרופות החדשות שבפיתוח 


שלוש חברות התחרו השנה על שוק תרופות המרשם להרזיה: ארנה, ויווס ואוריקסוגן, שתיים הפסידו במערכה ואחת מחכה לאישור סופי.


לורקסרין - Lorcaserin היא תרופה נסיונית להפחתת משקל המבוססת על השפעת סרוטונין במח, שפותחה על ידי חברת Arena Pharmaceuticals. התרופה פועלת על רצפטורים לסרוטונין ומפחיתה את התיאבון. באוקטובר 2010 דחה ה FDA את בקשת האישור לתרופה וביקש מידע נוסף על יעילות התרופה והוכחות שאינה מעלה את הסיכון לסרטן, כך שהתרופה נדחתה ולא אושרה לשימוש להרזיה.נקסה - Qnexa  הינה תרופה נסיונית נוספת לטיפול בהשמנה ובסוכרת שפותחה על ידי חברת התרופות Vivus. התרופה נקסה , מורכבת מ- Phentermine, הידוע בארץ בשם רזין, תכשיר המאושר לטיפול בהשמנה, ו-Topiramate, המוכר בארץ כטופמקס, תכשיר המאושר לטיפול באפילפסיה, בשחרור מושהה. מחקר חדש, אשר הוצג בכנס של ארגון הסוכרת האמריקני ביוני 2009, מצא שהתרופה החדשה מורידה את ערכי המוגלובין A1c בדם ועשויה למנוע התפתחות סוכרת מסוג 2 באנשים הסובלים מהשמנת יתר. עם זאת, דחה ה FDA את הבקשה לאישור התרופה באוקטובר 2010 בשל תופעות לוואי מדאיגות ובכללן מחשבות אובדניות, דפיקות לב מואצות, אובדן זכרון חולף ומומים מולדים.


 קונטרייב -  Contrave הינה תרופה נסיונית לטיפול בהשמנה ולירידה במשקל. היא פותחה על ידי חברת אורקסיגן - Orexigen בצורה של שחרור מושהה ומהוה שילוב של שתי תרופות מאושרות לשימוש: בופרופיון ונלטרקסון. שתי תרופות אלו הינן אפקטיביות בירידה במשקל ולשילובן צפוי אפקט סינרגיסטי. התרופה לא אושרה לשימוש על ידי מנהל התרופות האמריקאי מחשש לארועים לבביים.


התרופה מהוה שילוב של שני חומרים:


1. בופרופיון - bupropion, תרופה המשמשת לטיפול בדיכאון ולסיוע להפסקת עישון (משווקת בשם המותגים וולבוטרין, זיבאן ואמפיבוטמון). התרופה מפחיתה את הדחף לעשן ואת ההתמכרות לניקוטין, וכן את תופעות הלוואי הקשורות בהפסקת העישון. כפי הנראה מדובר בעיכוב הספיגה מחדש של דופאמין במוח.


 2. נלטרקסון - naltrexone, חומר בעל פעולה מנוגדת לחומרים אופיאטים, הניתן לטיפול במכורים לאופיאטים ומשמש גם לטיפול באלכוהוליזם. נלטרקסון חוסם את אותם קולטנים אליהם נקשרים החומרים האופיאטים ובולם את פעילותם. כך, נמנעת תחושת האופוריה האופינית לשימוש בחומרים אלו.


במחקרים קליניים אנשים שנטלו קונטרייב בשילוב עם דיאטה ואימון גופני, איבדו יותר במשקל בהשוואה לנוטלים פלצבו בשילוב עם דיאטה ופעילות גופנית דומות. תופעות לוואי שניצפו הינן: בחילה וכאבי ראש.


לשוק התרופות נגד השמנת יתר יש פוטנציאל בלתי ממומש רב, ומספיק מקום לכל המתחרות. אבל אין ספק שהחברה הראשונה שתגיע לשוק עם תרופה יעילה ובטוחה תזכה בנקודות רבות.לקריאה נוספת:


שליטה עצמית בזמן הארוחה


רדוקטיל – להגברת השובע


לועסים מסטיק ויורדים במשקל


אינסולין בראי ההיסטוריה


רוצים לרדת במשקל? תתחילו לזוז


_______________________________________________


ד"ר אסנת רזיאל – כירורגית מומחית בניתוחי הרזיה, מנהלת רפואית מלב"י – מרכז לטיפול בהשמנת יתר, אסיא מדיקל, אסותא.      19/09/2010                    שלח לחבר                          הדפס
 
התרופה אליהתרופה קסניקל
קסניקל היא התרופה הנפוצה בעולם לטיפול בהשמנה, עד היום נטלו אותה למעלה מ-25 מיליון איש ביותר מ-140 מדינות
סוכרת הפכה למחלה שכיחה מאוד במאה ה-21. המחקרים על תרופות מניבים שתי תרופות חדשות בכל 6 עד 9 חודשים ועוד מגוון רחב של טיפולים
בשל מימדי ההשמנה העולים בעולם, מושקע ממון רב בפיתוח תרופות להרזיה. עם זאת, יש לזכור כי ככל שהתרופות תהיינה יעילות עדיין יש לשמור על פעילות גופנית ואכילה נכונה כדי להפיק את המיטב מהן


 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©