פילאטיס: הספורט הבריא שכבש את הנשים

מה יש בהתעמלות הפילאטיס שהפך אותה בתוך מספר שנים לאימון הספורטיבי המועדף על נשים בכל הגילאים? כמה בעצם אתן יודעות על השיטה הזו ומה היא יכולה לעשות עבורכן? ד"ר אסנת רזיאל עם כל מה שצריך לדעת על פילאטיס
מאת: ד"ר אסנת רזיאל


החברות הכי טובות שלכן מוכנות להישבע שהתעמלות פילאטיס שינתה את עולמן, ואכן, ההתאמה שלה ליכולות האישיות הביאה את הפילאטיס להיות נחלתן של נשים מכל חתכי הגילאים. בשנים האחרונות נדמה שאין התעמלות נשית פופולארית ממנה – מכונים ומדריכים פרטיים צצים מכל עבר, הרבה בזכות האימון הנוח יחסית, שעיקרו הוא קשב למטופליו. צעירות ומבוגרות, אשר מחפשות אימונים מחטבים, מגיעות אל אימוני הפילאטיס, ומוצאות שכאן שיש להן אפשרות להתמיד באימונים, גם אם הכושר הגופני ההתחלתי שלהן אינו גבוה.


הכול התחיל אצל הרקדנים
פילאטיס היא שיטה לאימון גופני אשר מטרתה הסופית היא לשפר את היציבה של הגוף ואת תפקודיו היומיומיים. השיטה פותחה על ידי גו'זף פילאטיס, כבר בשנות השישים של המאה הקודמת, אז הייתה בעיקר נחלתם של רקדנים, שנעזרו בה כדי להימנע מפציעות מאמץ וכדי להחלים מהן. הרקדנים מצאו במהרה את יתרונות הפילאטיס לשיפור היציבה ותפקודיה באופן כללי ואימצו אותה כספורט מתחזק. בעשור האחרון, כאמור, גואה הפופולאריות שלה בכל המגזרים, והיא אומצה בהתלהבות דווקא על ידי נשים מכל הגילאים, לרבות כאלה שלא עסקו קודם בספורט.


התעמלות הפילאטיס מאמנת את הגוף כך שיוכל להתגבר ביתר קלות על המטלות היומיומיות שלו מתוך עיקרון מרכזי אחד: שימת דגש על שרירים מייצבים והארכתם. השרירים המייצבים הם אותם שרירים הנמצאים עמוק מתחת לעור, ואשר ממוקמים קרוב למפרקים, סביב חוליות עמוד השדרה וברצפת האגן. שרירים אלו אחראים לבידוד השפעות התנועה. הפילאטיס מדגישה בסדרת תרגילים את חשיבות האימון הספציפי שלהם ונותנת מיקוד לטיפול בהם באופן ייחודי.


שגרה מבורכת
התעמלות הפילאטיס דורשת הפעלת כוח רב באופן יחסי, עם מעט חזרות. בניגוד לאימון משקולות, למשל, שבו יש ניסיון לקצר ולהעצים את השרירים, הפילאטיס דוגלת בהארכתם. אימון פילאטיס הוא שגרה של תרגילים שיש קשר של זרימה תנועתית בין האחד לשני, או, לחלופין, אימון ממוקד לשריר אחד באותו האימון בעצימות גבוהה.  


הפילאטיס מנסה לחזק את שרירי הליבה, דוגמת שרירי רצפת האגן או שרירי הבטן. השיטה היא רפטאטיבית, כלומר חזרתית, אך בעצימות אימונית גבוהה. חלק גדול מתרגילי הפילאטיס מבוצע תוך כדי הקשתה של הגב. האימונים, על השגרה הכרוכה בהם, משיגים בתוך זמן קצר את מטרות חיזוק השרירים, והתוצאות, לפי הדיווחים של המתאמנים והמתאמנות, דרמטיות ופועלות גם בהקשר של חיטוב ומיצוק הגוף.


עקרונות מרכזיים באימוני פילאטיס:


·         התעמלות הפילאטיס מתייחסת בכובד ראש למוקד הגב התחתון כמקור לתנועה נכונה בגוף האדם ופועלת לחיזוקו.


·         מהירות התרגול, הגם שהוא יכול להיות מהיר, אינה הפקטור העיקרי – ביצוע התרגול באופן נכון והולם הוא הקובע. כך כל מתאמן בשיטה יכול להגיע לתוצאות טובות.


·         קצב האימון מותאם להתקדמות הקבוצה.


·         עיקרון הארכת השרירים ולא קיצורם.


·         שימוש נכון בשרירים המייצבים יביא להסרת הלחץ על עמוד השדרה ויאפשר חופש תנועה גדול יותר למפרקי הגוף.


הכול טוב ויפה, אבל האם זה גם מחטב?
ובכן, מתברר שכן. מטופלות רבות מדווחות על תחושת מיצוק של הגוף כתוצאה מאימוני הפילאטיס. יש לתחושה הזו סימוכין גם בהרגשה וגם במראה המתאמנות. אפשר להבין מהיכן מגיעה התחושה הזו: עבודה על כל יציבה ועל שיפורה נותנת לכל מתאמנת תחושה נפשית טובה ותחושה פיזיולוגית של איסוף ומרכוז הגוף, אלו בתורן, חיוניות לחיטוב הגוף, שכן היציבה הנכונה היא ראשיתו של תהליך החיטוב הזה – שפעמים רבות מתחיל בפילאטיס, ועובר לתהליכים המשכיים כגון שמירה על אורח חיים בריא בהקשר התזונתי, בעיקר בשל תחושת ההעצמה והשיפור הנראה של המטופלות כתוצאה ממנו.


לקריאה נוספת:
יוגה והפרעות אכילה – הקשר התרפויטי
לצוף אתו: המדריך השלם לוואטסו
תתחילו לפדל: 5 סיבות בריאות לרכוב על אופניים
האוכל ואני: לפתח יחסים בריאים עם האוכל
הרצאות החודש במלב"י      29/04/2013                    שלח לחבר                          הדפס
 
נחלתן של נשים בכל הגילאים. פילאטיס
השיטה פותחה על ידי ג'וזף פילאטיס בשנות הששים של המאה הקודמת, אז הייתה בעיקר נחלתם של רקדנים
בעשור האחרון גואה הפופולאריות של התעמלות הפילאטיס בכל המגזרים, והיא אומצה על ידי נשים מכל הגילאים, לרבות כאלה שלא עסקו קודם בספורט
היציבה הנכונה היא ראשיתו של תהליך החיטוב – שפעמים רבות מתחיל בפילאטיס, ועובר לתהליכים המשכיים, כגון שמירה על אורח חיים בריא בהקשר התזונתי


 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©